Slike djetinjstva, kažu, najzornije su, najduže se pamte i kroz život se neprestano nose.. Naravno da današnji đaci prvaci Denisi, Jane, Lane, Iveki i Mislavi ovih rujanskih dana kad su prvi put zakoraknuli u školsku učionicu, svega toga nisu svjesni, jer sjećanja dolaze tek kasnije, s godinama. A upravo prvih školskih dana sjećanja su najcjelovitija i najtrajnija.
„Usred babilonske zmešancije pojavio sam se u rulji kaptolske dječje raje, koja su, sjećam se živo, slatkasto mirisala na urin i na plijesan, a ti su mi mirisi i danas prisutni u jetkom vonju joda još natopljenog masnim crnim uljem što miriše po karbolu, miris pljesnivih krpa siromašne dječje garderobe, miris pisoara“…
Tako se jedan mali đačić s kraja 19. stoljeća sjeća svojih prvih školskih dana. Taj kaptolski đak prvak, koji će cijeli život u njuhu nositi onaj „jaki vonj školskog poda natopljenog masnim crnim uljem“ svoje prve školske dane doživljava u rujnu 1899., i to u kaptolskoj pučkoj školi, koja danas nosi njegovo ime – Miroslav Krleža.
Krleža je u prvi razred krenuo godinu dana ranije. Tako da su druga djeca od njega bila starija, a družio se s dječacima Zlatkom Gallom i Miroslavom Arkom. Do škole mu nije bilo daleko, jer je stanovao na tadašnjoj Bijaničkoj cesti broj 7, a koja se tada protezala današnjom Degenovom i Grškovićevoj, pa sve do Mirogoja. Volio je tu ulicu ranog djetinjstva iz koje je krenuo u školu, pa će je mnogo godina kasnije opisati u svojim životopisnim bilješkama: „To je glas Zelenog brijega, Šalete mojih dječjih vigilija na Bijaničkoj… Drvena klepataljka, maleni idilični mlin, koji prenosi pjesmu čvoraka, kosova, vrabaca, zrelih bobica, jeseni“…
U prvom razredu kaptolske škole, malome Friciju Krleži razrednik je bio Josip Klobučar, koji će na njemu zauvijek ostaviti traga. Naime, „u to se vrijeme Krleža i jezično formira, pretežno pod utjecajem bake Goričinec i Josipa Klobučara“… (Stanko Lasić)
U prvom razredu kaptolske škole đak prvak kaptolske škole Miroslav Krleža smjesta se nameće kao izuzetno bistro dijete, prijemljivo za sve što ga okružuje, a rezultati će se pokazati, naravno, u školskom imeniku koji je uveden pod rednim brojem 26 – „I red s odlikom“…
Toliko se zna o Krležinim prvim školskim danima na Kaptolu u rujnu 1899., jedino se ne zna o skupljanju školskih knjiga i o cendranju djece zbog preteških školskih torbi…