clanak False

Obilazak Jakuševca i Centralnog pročistača otpadnih voda

09.05.2012.


(www.zagreb.hr)  U društvu s ministricom zaštite okoliša i prirode Mirelom Holy, predsjednikom Gradske skupštine Davorom Bernardićem, predsjednikom Uprave ZG Holdinga Ivom Ćovićem i suradnicima, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić obišao je odlagalište otpada Prudinec Jakuševec i Centralni pročistač otpadnih voda, dva najveća zagrebačka ekološka projekta.

Sa sanacijom Jakuševca, smetlišta starog 45 godina, krenuli smo 2000. i danas imamo uređeno odlagalište na koje se dnevno dovozi oko 950 tona smeća. Za dovoz imamo još dvije plohe koje bi se do 2015. trebale zatvoriti – rezimirao je gradonačelnik na Jakuševcu, naglasivši da će zbrinjavanje otpada u Gradu Zagrebu biti zaokruženo tek kada i treća sastavnica bude dovršena, a to je termička obrada. Osvrnuo se i probleme tamošnjih stanovnika:

- Ovdje, u neposrednoj blizini odlagališta, smeća visokog 45 metara, stanuju Jakuševčani i Mičevčani. Ne možemo iseliti starosjedioce, a ne možemo premjestiti ni odlagališt. Prioritet ove gradske uprave je da ih obeštetimo, u najmanju ruku kao zadnjih pet godina – zaključio je gradonačelnik koji očekuje da će u suradnji resornim ministarstvom, proceduralno i u skladu sa zakonom, rješenje iznaći do jeseni. (gradonačelnikova izjava)


(HINA) Ministrica zaštite okoliša i prirode Mirela Holy, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, predsjednik Gradske skupštine Davor Bernardić i predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Ivo Čović sa suradnicima obišli su danas odlagalište otpada Prudinec Jakuševec, gdje su ih s natpisima dočekali prosvjednici. 

Ispred ulaza na odlagalište otpada nekoliko stotina Jakuševčana dočekalo ih je s posmrtnom limenom glazbom i mrtvačkim sandukom na kojemu je pisalo "Jakuševec", na licu su imali plinske maske, a na natpisima je pisalo "Pravna država u smeću", "Selite iz Jakuševca i naših dvorišta zauvijek", "Trpimo već 48 godina - s vama ne želimo dočekati zlatni pir", "Do kada vaše smeće u naše dvorište?". 

Nakon obilaska i razgovora s prosvjednicima gradonačelnik Bandić rekao je novinarima da je smeće visoko 45 metara te da ne mogu iseliti građane, koji su mahom starosjedioci. 

Najavio je da grad Zagreb i on kao gradonačelnik s mjerodavnim ministarstvom moraju što prije, a nada se do jeseni, pronaći način kako tim ljudima nadoknaditi štetu i, kako je rekao, "omogućiti im kakvo takvo olakšanje dok se ne riješe stvari" do 2018., a biootpad 2013.
Predsjednik Gradske skupštine Bernardić izjavio je nakon razgovora s prosvjednicima da će Gradska skupština poduprijeti svako rješenje koje je zakonsko i u interesu građana te da mu je žao što se problem nije riješio u zadnjih 12 godina kao mnogi problemi u ovoj zemlji.
"Ono će čekati neke buduće generacije i želim vjerovati da će u razdoblju koje je pred nama novi zakon o otpadu omogućiti da se riješe problemi sustavnoga gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj, ali isto tako da se taj potencijal iskoristi da bi se zaposlili ljudi kroz odvojeno skupljanje, kroz reciklažu i kroz termičku obradu otpada", rekao je. 

Bandić je ocijenio da su za 12 godina više napravili na ekološkoj svijesti Zagrepčana i projekata nego zadnjih 100 godina. "Sanirali smo Jakuševec po najmodernijoj tehnologiji zapada, jedini u Hrvatskoj, te napravili pročistač (biološko-mehanički dio). Preduvjet da se napravi treća sastavnica, a to je termička obrada otpada u gradu Zagrebu, je reciklaža", rekao je. 

Nakon odlagališta otpada obišli su i centralni pročistač otpadnih voda u Čulinečkoj cesti, gdje je ministrica Holy novinarima izjavila kako je dobro da imamo takav objekt i da ne ispuštamo otpadne vode izravno u Savu.
Ministrica Holy ustvrdila je kako je, nažalost, otpad godinama najveći ekološki problem u Hrvatskoj, a trebao bi biti prilika za, kako je rekla, "jednu novu, bolju razvojnu šansu Hrvatske". 

Dodala je kako je završila javna rasprava o novom zakonu o otpadu i da je u ministarstvo prvi put stiglo gotovo 1100 primjedaba na zakon, što govori da je javna rasprava bila krajnje transparentna i da su se u nju uključili svi zainteresirani. Najavila je da će prihvatiti sve primjedbe kojima će zakon biti poboljšan, ali u obveze na temelju Okvirne direktive o otpadu i u ono što je Hrvatska "ispregovarala s Europskom unijom neće moći zadirati".
Holy je istaknula da već sljedeće godine jedinice lokalne samouprave i komunalna poduzeća moraju uvesti sustav odvojenog skupljanja biološkog otpada jer do kraja 2013. godine za 25 posto moramo smanjiti količinu biootpada koji se odlaže na deponije. Također, do 2015. mora biti uspostavljen sustav primarne selekcije svih drugih korisnih kategorija otpada iz komunalnog otpada, ali i drugih korisnih vrsta otpada, a do 2018. krajnji je rok za sanaciju svih odlagališta u Hrvatskoj bez obzira na njihov zakoniti status.


Gradske vijesti - 2012.