Svako dijete u Zagrebu ima svoje mjesto u vrtiću, a veličina grupa sukladna je pedagoškom standardu, zaključak je konferencije za novinare koju je u Gradskoj upravi održao gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić sa suradnicima, kojom je prigodom prezentirano stanje u zagrebačkim vrtićima.
Kako je naglasio
pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Ivica Lovrić, u Zagrebu gradske dječje vrtiće pohađa 34.620 djece o kojima brine čak 5.500 djelatnika - stručnog osoblja: odgajatelja, pedagoga, logopeda, defektologa, psihologa i zdravstvenih voditelja. Standard je to kojemu teže svi hrvatski gradovi, a posebnost zagrebačkog sustava očituje se i u socijalnoj participaciji roditelja u plaćanju vrtića, pa tako čak 58% roditelja plaća do 150,00 kn mjesečno. Pri tome valja naglasiti da ekonomska cijena vrtića iznosi 1.950,00kn.
Pročelnik je najavio i da je u planu u narednih četiri godine otvaranje dodatnih 64 odgojnih skupina te objasnio da Grad financira i vjerske te privatne dječje vrtiće, a posebnu pažnju pridaje inkluziji djece s posebnim potrebama (djeca s teškoćama u razvoju te darovita djeca), s kojima, uz odgajatelje, radi i 600 dodatnih stručnih osoba.
Zagreb i Zadar jedini su gradovi u Hrvatskoj koji bilježe demografski rast, rekao je
gradonačelnik Bandić zaključivši kako je, pored nezaposlenosti, upravo depopulacija glavni hrvatski problem.
U Zagrebu radimo na tome sustavno već 16 godina i to je bila moja vizija, rekao je podsjetivši na sve beneficije koje Grad daje obiteljima s djecom – od pomoći za novorođenčad, subvencija u cijeni vrtića, besplatnih udžbenika i sudjelovanja u cijeni gradskog prijevoza za đake… Slijedom toga, gradonačelnik je naglasio da je Zagreb spreman, bez i jedne lipe, ponuditi
know how i drugim hrvatskim gradovima kako bi i oni dosegli zagrebački pedagoški standard.
PREZENTACIJA (ppt) - Stanje u dječjim vrtićima Grada Zagreba