Na današnjoj konferenciji za novinare u Gradskoj upravi predstavljen je program obilježavanja „Ljubičastog dana“, koji se pod sloganom „Širenjem znanja o epilepsiji, rušimo predrasude!“ održava u organizaciji Grada Zagreba u suradnji s Hrvatskom udrugom za epilepsiju, Klinikom za pedijatriju Kliničkog bolničkog centra „Sestre milosrdnice“ i Centrom za epilepsije Zagreb.
Konferenciji su prisustvovali zamjenica gradonačelnika Jelena Pavičić Vukičević, pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo i branitelje Zvonimir Šostar, voditeljica Referentnog centra Ministarstva zdravlja RH za epilepsiju Sanja Hajnšek, predsjednik Hrvatske udruge za epilepsiju Ivan Bielen, predstojnica Klinike za pedijatriju KBC-a „Sestre milosrdnice“ Ljerka Cvitanović-Šojat i voditelj Centra za epilepsije Zagreb Hrvoje Hećimović, a osim programa obilježavanja „Ljubičastog dana“, predstavljane su i druge važne aktivnosti vezane za epilepsiju koje Grad Zagreb podržava i financira.
„Ljubičasti dan“, dan je pružanja podrške osobama oboljelima od epilepsije, a obilježava se 26. ožujka na svim kontinentima i u više od stotinu zemalja svijeta te je proglašen najutjecajnijim međunarodnim danom u svrhu podizanja razine osviještenosti o epilepsiji. Proglašen je 2008. godine na inicijativu djevojčice Cassidy Megan, njenih roditelja i Udruge za epilepsiju iz Nove Škotske u Kanadi, a Hrvatska se 2010. godine po prvi put uključila u organiziranje manifestacije „Ljubičastog dana“ djelovanjem Hrvatske udruge za epilepsiju i Referentnog centra za epilepsiju Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske.
Mi u Gradu Zagrebu izrazito smo ponosni na niz akcija koje provodimo na čelu s našim Uredom za zdravstvo, ne samo s ciljem podizanja svijesti naših sugrađana o toj bolesti, već i radi podizanja kvalitete života oboljelih, rekla je zamjenica gradonačelnika Pavičić Vukičević.
Epilepsija je najčešća kronična bolest u Hrvatskoj, pa tako i u Zagrebu. U Hrvatskoj je oko 40 tisuća oboljelih, a u Zagrebu oko 10 tisuća. Čak jedna trećina novooboljelih su osobe ispod 18 godina, a stigma koja je vezana uz epilepsiju proizvod je neznanja i predrasuda, rekao je pročelnik Šostar, istaknuvši da se danas epilepsija može vrlo uspješno liječiti.
Hvala svima u Gradskoj upravi na vašem razumijevanju, jer bez vaše podrške sve bi ostalo samo na stihijskom rješavanju problema, rekla je Sanja Hajnšek, naglasivši potrebu za destigmatizacijom oboljelih od epilepsije. Pokušavamo učiniti sve da ta bolest postane društveno i socijalno potpuno prihvatljiva i prihvaćena kao i ostale bolesti, a jedan od načina jest i obilježavanje „Ljubičastog dana“, dodala je Hajnšek.
Kako je Ivan Bielen najavio, predavanja i edukativne radionice u povodu „Ljubičastog dana“ bit će organizirane u nekoliko osnovnih i srednjih škola u Zagrebu nakon uskrsnih praznika, te u Dječjem vrtiću Markuševec, Klinici za neurologiju KBC-a Zagreb i Sestre Milosrdnice, Referentnom centru za epilepsiju KBC-a Zagreb, Centru za hitnu medicinu KBC-a Zagreb, Klinici za neurologiju i Središnjem hitnom prijamu KB „Sveti Duh“, na Medicinskom fakultetu u Zagrebu i Osijeku te u Medicinskoj školi u Osijeku.
Ljerka Cvitanović-Šojat predstavila je projekt „Unapređenje života djece i adolescenata oboljelih od epilepsije“, koji provodi Hrvatska udruga za epilepsiju u suradnji sa stručnim timom Klinike za pedijatriju KBC Sestre milosrdnice. U sklopu tog projekta organiziran je, po četvrti put, od toga treći put u Selcima, edukacijsko-rekreacijski kamp u periodu od 1. do 8. srpnja 2013., a s ciljem međusobnog upoznavanja i druženja vršnjaka koji boluju od iste bolesti, kao i širenja spoznaja i samopouzdanja oboljelih.
Hrvoje Hećimović najavio je za travanj pokretanje „Savjetovališta za mlade s epilepsijom“ u Centru za epilepsije Zagreb kojem je cilj destigmatizacija oboljelih od epilepsije i njihova potpuna integracija u društvo.