Na konferenciji za novinare u prostoru Fakulteta elektrotehnike i računarstva gradonačelnik Milan Bandić, dekan Fakulteta Nedeljko Perić i suvoditelj Projekta Smart City – Osjeti ZG zrak Vedran Bilas predstavili su realiziranu 1. fazu Projekta u okviru kojeg je razvijen sustav za praćenje kvalitete zraka u Zagrebu i prikupljanje informacija koje su na raspolaganju struci i građanima.
Uz zahvalu gradonačelniku za potporu i prepoznavanje ideje, dekan Perić napomenuo je da je ovaj pilot-projekt pod nazivom Osjeti zagrebački zrak započet u listopadu prošle godine i da je u interesu svih građana jer je fokusiran na kvalitetu zraka i u konačnici na zaštitu okoliša.
Naš fakultet, zajedno s gradskim i državnim resornim institucijama, može puno učiniti po pitanju važnih sektora kao što su energija i energetska učinkovitost, transport, urbanizam, te graditeljstvo, a na temelju dosadašnjih projekata s Gradom Zagrebom, svoj doprinos možemo dati i na području vodoopskrbe i odvodnje, dodao je dekan.
Ovo se istraživanje financira iz sredstava Europske komisije preko sedmog okvirnog programa FP7 i projekta OpenloT, na kojem FER-ov tim surađuje s ponajboljim europskim sveučilištima i istraživačkim centrima te uz potporu Grada. Profesori Vedran Bilas i Ivana Podnar Žarko iz dvaju Zavoda FER-a, Zavoda za telekomunikaciju i Zavoda za elektroničke sustave i obradu informacija, uspjeli su zainteresirani studente da aktivno sudjeluju na pilot-projektu, naglasio je dekan Perić, a naša je želja da Fakultet od ovih mladih ljudi stvori kreativne inovatore jer to je recept za prosperitet i bolju budućnost ove zemlje.
Pametni gradovi su oni u kojima se na inteligentan način koriste resursi i tehnologija u službi kvalitete života, rekao je Vedran Bilas, a ova je „spravica“ sa senzorskim čvorom, koji ima sposobnost mjerenja kvalitete zraka (temperature, tlaka, relativne vlažnosti i koncentracije plinova), napravljena na FER-u. Funkcionira na način da se nosi na odjeći, torbi ili biciklu, a preko aplikacije na pokretnom telefonu prikupljeni se podaci obrađuju i prosljeđuju u računalni oblak na daljnju obradu, objasnio je suvoditelj Projekta. Prikupljene podatke mogu koristiti i građani i struka.
Sljedeća je faza, istaknuo je Bilas, postavljanje senzora na ograničen broj vozila zagrebačkog javnog prijevoza te na taj način dobivanje kontinuirane informacije o kvaliteti zraka na određenim lokacijama. Također nam je želja da se Projekt nastavi u suradnji s drugim strukama (zdravlje, okoliš, promet) i na taj način stvori održiv i koristan sustav.
Ovo je danas druga konferencija za novinare o znanstvenoj izvrsnosti, na što smo mi u Gradu vrlo ponosni, naglasio je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Hvala vam na entuzijazmu i trudu, a čestitam i na tome što ste osigurali da se najveći dio ovog Projekta financira iz sredstava Europske komisije. U projekt Pametni grad krenuli smo zajedno prošle godine, uz našu malu potporu, a surađivat ćemo i dalje na područjima prometa, okoliša i zdravlja, zaključio je gradonačelnik.