U organizaciji Grada Zagreba, Gradskog ureda za zdravstvo, u zgradi Gradske uprave, održana je konferencija za novinare na kojoj je predstavljen Akcijski plan Grada Zagreba za prevenciju i suzbijanje zlouporabe droga i drugih oblika ovisnosti za razdoblje od 2014. do 2017. godine.
Prijedlog Akcijskog plana izradilo je Povjerenstvo Grada Zagreba za prevenciju i suzbijanje zlouporaba droga, a cilj mu je povećati odgovornost i unaprijediti kvalitetu provođenja nacionalne politike borbe protiv ovisnosti o drogama na području Grada Zagreba.
Zlouporaba droga ali i ovisnost jedan su od gorućih problema suverenog društva kako u Republici Hrvatskoj tako i u gradu Zagrebu, istaknula je zamjenica gradonačelnika Sandra Švaljek te dodala kako nam je od velikog značaja uspostavljanje multidisciplinarnog integriranog i prije svega učinkovitog pristupa suzbijanja zlouporaba droga. Pozdravila bih donošenje Plana Grada Zagreba za suzbijanje prevencije zlouporaba droga i drugih oblika ovisnosti koje danas predstavljamo i zahvaljujem svima koji su u tome sudjelovali i koji će sudjelovati u njegovoj provedbi. Ovaj Plan dokazuje da je Grad prepoznao postojanost ovisnosti i o legalnim sredstvima kao što su alkohol, duhan, lijekovi na recept, te ovisnosti o internetu, klađenju i kockanju.
Ravnatelj Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade RH Željko Petković istaknuo je da je trend zlouporaba droga u RH unatrag nekoliko godina stabilan. Broj osoba koje se nalaze u sustavu liječenja je oko 8 tisuća na godišnjoj bazi, a konkretno u 2013. bilo je 7857 osoba. Od njih 80 posto liječi se od opijatskih droga pretežito heroina. Što se tiče kaznenih djela u RH došlo je do pada, a ako pribrojimo prekršaje i kaznena djela koja se odnose na komplicirane složene oblike vidjet ćemo da je ta brojka u 2014 veća kao što su i zapljene porasle za 10 posto u odnosu na 2013.. Tržite droga sve je kompleksnije, gubi se razlika između klasičnih i tradicionalnih te novih droga (interneta, klađenja i kockanja), zaključio je ravnatelj Petković.
Situacija u Hrvatskoj nije alarmantna zahvaljujući tome što svi segmenti koji trebaju biti uključeni su uključeni već više od dva desetljeća, naglasila je predsjednica Povjerenstva Grada Zagreba za prevenciju i suzbijanje zlouporaba droga i drugih sredstava ovisnosti Marina Kuzman. Naime Hrvatska se bori protiv epidemije od sredine 90- ih godina na različite načine pokušavajući organizirati različite sustave prevencije, rehabilitacije, resocijalizacije. Jedan od glavnih ciljeva Akcijskog plana je unaprijediti provođenje preventivnih programa i njegovu kvalitetu koja se provodi u obrazovnim ustanovama i ustanovama socijalne skrbi (informirati djecu i mlade o štetnosti droga, te im pomoći u donošenju pravih odluka i povećanju samopouzdanja).
Zajedno, više, možemo - preventivni je program koji PU Zagrebačka u suradnji s Gradom Zagrebom i Gradskim uredima provodi zadnjih 10 godina, a doprinosi sprečavanju kaznenih radnji neprihvatljivog ponašanja i suvremenih oblika ovisnosti, izvjestio je prisutne Voditelj Služe za prevenciju PUZ-a Velimir Tišmar. Policijska uprava provodi mjere prevencija u Osnovnim i Srednjim školama, pomažući mladima da donose ispravne odluke u životu.
.
Drago mi je da je Istraživački projekt Ruđera Boškovića Analiza komunalnih otpadnih voda inovativni pristup za praćenje trendova zlouporabi droga uvršten u Akcijski plan, naglasila je voditeljica Projekta Senka Terzić. Praćenje trendova zlouporabe droga na temelju analiza otpadnih voda doživio je značajan razvojni zamah u posljednjih nekoliko godina i dobio podršku Centralne europske agencije za praćenje droga i ovisnosti. U sklopu ovog projekta koji će biti realiziran uz financijsku potporu Grada Zagreba bit će proveden jedan jednogodišnji monitoring urinarnih biomarkera droga na centralnom uređaju za pročišćavanje otpadnih voda i na temelju tog monitoringa napravit ćemo procjenu potrošnje nekoliko najvažnijih tipova droga, a dobivene rezultate usporedit ćemo s onima od prošlih godina kao i sa postojećim epidemiološkim i policijskim podacima.