clanak False

Obilježen Dan plavog irisa - Dan osoba sa stomom i osoba oboljelih od karcinoma debelog crijeva

25.05.2024.
Danas je pod pokroviteljstvom gradonačelnika Grada Zagreba, u organizaciji udruge CroIlco, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, na Trgu Petra Preradovića održana javnozdravstvena akcija povodom obilježavanja Dana plavog irisa - Dan osoba sa stomom i osoba oboljelih od karcinoma debelog crijeva.

Podršku događanju dala je i izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, mr. sc. Lora Vidović, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, posebno napomenuvši kako Grad Zagreb iznimno cijeni i podržava inicijative poput ove, koje promiču usvajanje zdravih navika i stilova života te potiču građane na redovite preventivne preglede. 

"Osobe sa stomom suočavaju se s brojnim fizičkim, emocionalnim i socijalnim preprekama, koje su često nevidljive široj javnosti, zbog čega se često osjećaju izolirano i nesigurno. Posebno pozdravljam aktivnosti koje doprinose smanjenju stigmatizacije i povećanju društvene prihvaćenosti bez izolacije i osuda. Svaki mali korak ka razumijevanju i prihvaćanju čini veliku promjenu, stoga pozivam sve da budu ambasadori promjena. Također, koristim priliku pozvati naše sugrađanke i sugrađane da ne odgađaju redovite kontrolne preglede i da brinu o svom zdravlju. Iznimno je važno odazvati se na pozive koje građani dobivaju putem Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka debelog crijeva. Nemojmo zaboraviti da ako se rak debelog crijeva otkrije na vrijeme, velike su šanse za izlječenje", istaknula je izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, mr. sc. Lora Vidović, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.



 

Epidemiologija raka debelog crijeva u Hrvatskoj (Izvor: Hrvatski zavod za javno zdravstvo)
Rak debelog i završnog crijeva (kolorektalni rak) treće je po redu sijelo raka u svijetu, nakon raka dojke i raka pluća. Prema procjenama Svjetske organizacije za istraživanje raka, godišnje od njega oboli gotovo 2 milijuna osoba, a umre 0,95 milijuna. Zbog velikog broja oboljelih, i sve boljeg preživljenja, visoka je i prevalencija. Procjenjuje se da diljem svijeta živi preko 5 milijuna osoba kojima je u posljednjih 5 godina postavljena dijagnoza kolorektalnog raka.
Rak debelog i završnog crijeva najučestalija je zloćudna bolest u Hrvatskoj. Godišnje prosječno oboli oko 3600 osoba, od čega oko 60% muškaraca. Češći je kod osoba starije životne dobi, međutim skoro petina oboljelih je mlađa od 60 godina. Prema posljednjim podacima Registra za rak, u 2020. godini od kolorektalnog raka oboljelo je 3396 osoba, a prosječna dob prilikom oboljenja bila je 70 godina. Ovi podaci pokazuju pad incidencije od oko 10% u odnosu na 2019. godinu, što nije rezultat stvarnog smanjenja pojavnosti raka debelog završnog crijeva, već čimbenika povezanih s COVID-19 pandemijom.

Po smrtnosti od zloćudnih bolesti kolorektalni je rak na drugom mjestu, nakon raka pluća. Godišnje od njega umire oko 2100 osoba, također 60% muškaraca. Trend mortaliteta je stabilan u posljednjih 10 godina, no pojavnost kolorektalnog raka je u porastu, oko 1% godišnje u posljednjih 20 godina.

U Hrvatskoj od 2007. godine postoji Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Odazivanjem u program te testiranjem rak debelog crijeva može se otkriti u ranom stadiju, kad je preživljenje vrlo visoko. Osim toga, kolonoskopskim pregledom mogu se otkriti te ukloniti potencijalno zloćudni polipi, čime preveniramo i sam nastanak raka.

Epidemiološki podaci pokazuju kako u Hrvatskoj postoji značajan prostor za napredak u prevenciji te ranom otkrivanju kolorektalnog raka. Uz pridržavanje preporuka mjera prevencije, uključujući i odazivanje u program ranog otkrivanja raka, moguće je slijediti primjer zemalja sjeverne i zapadne Europe te značajno smanjiti pojavnost i mortalitet od ove vrste raka i poboljšati kvalitetu života oboljelih.


 

Aktualnosti