clanak False

Održana Završna Konferencija u okviru programa „Razmjene znanja“ (KSP) i projekta „Unapređenje organizacijskog i tehničkog okvira za planiranje, provedbu i praćenje Pametnog grada Zagreba“

03.07.2024.
U Zagrebu u prostoru ZICER-a 20. lipnja 2024. održana je Završna Konferencija u okviru „Programa Razmjene znanja“ (KSP) i projekta „Unapređenje organizacijskog i tehničkog okvira za planiranje, provedbu i praćenje Pametnog grada Zagreba“ na kojemu su, uz Grad Zagreb, sudjelovali i Korejski razvojni institut (KDI) i Konzorcij Seoulskog instituta.

Projekt „Unapređenje organizacijskog i tehničkog okvira za planiranje, provedbu i praćenje Pametnog grada Zagreba“  provodio se u okviru „Programa Razmjene znanja“ (KSP), koji je 2004. pokrenut od strane Korejskog Ministarstva gospodarstva i financija s ciljem dijeljenja znanja i iskustava te razvijanja gospodarske suradnje s državama partnerima.

Provedba navedenog projekta započela je u rujnu 2023., a završetak aktivnosti se očekuje u kolovozu uz Završno izvješće Projekta u rujnu 2024. nakon čega slijedi monitoring i evaluacija Projekta do 2026. godine.

Okupljene su pozdravili zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba g. Luka Korlaet, direktor Zagrebačkog Inovacijskog Centra g. Frane Šesnić te pomoćnik pročelnice Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje, g. Darko Šiško. Ispred korejskog izaslanstva sudionicima su se uvodno obratili viši savjetnik Korejskog Razvojnog Instituta za „Program Razmjene znanja“ (KSP) g. Dongchan Kim kao i veleposlanik Koreje u Hrvatskoj, Sungwook Hong.

U sklopu Završne konferencije, predstavnik Seoulskog Instituta, g. Wonho Kim okupljenima je predstavio prijedlog mogućnosti razvojnih strategija za Zagreb Smart City.
Uvodno su predstavljeni koraci analize te aktivnosti koje su poduzete u sklopu pripreme prijedloga. Poseban fokus stavljen je na klasifikaciju Smart City usluga koje uključuju: Smart mobility, Smart people, Smart environment, Smart Living, Smart Government i Smart Economy.

U sklopu prezentacije, detaljno je razrađen prijedlog za unaprjeđenje provedbe Pametnog Grada Zagreba te su također predstavljena i rješenja gradova Busana, Sejonga, Siheunga u Koreji, grada Barcelone u Španjolskoj kao i Helsinkija u Finskoj te je razrađen prijedlog uspostave tzv Pametne četvrti (Smart District) u gradu Zagrebu.

Navedena četvrt poslužila bi kao Living Lab, odnosno prikaz prednosti korištenja pametnih usluga na jednom mjestu. Na taj način, građani bi dobili jasniji uvid u značenje samog Smart City pristupa te njegove relevantnosti i značaja za svakodnevni život, kroz direktan uvid u pametne usluge poput osiguravanja pravovremenih transportnih informacija, usluge pametnog parkiranja, usluge pametnog prijelaza za pješake, usluge nemotoriziranog transporta, pametnih kanta za otpatke, sigurnosnog nadzora, pametne rasvjete, sustava detekcije incidenata i nezgoda te upravljanja katastrofama kao i postavljanja punionica za električna vozila i pametnih klupa.

Osim navedenog prijedloga, predstavnici Korejskog razvojnog instituta (KDI) i Konzorcija Seoulskog instituta iznijeli su i prijedlog nastavka suradnje kroz mogućnost provedbe projekata na temu digitalnih blizanaca, odnosno digitalne replike grada u 3D okruženju koji sadrži model reljefa i zgrada nadopunjen podacima o prometnoj infrastrukturi, komunalnoj infrastrukturi, gradskom zelenilu, stanju okoliša, energetici, stanovništvu, planiranju grada te podatke različitih senzora u stvarnom vremenu.
Treći prijedlog suradnje uključivao bi izradu integrirane IT platforme koja bi na istom mjestu objedinjavala podatke vezane uz smart city usluge.
 
Sudionici su izrazili zadovoljstvo prezentacijom, a predstavnici Korejskog izaslanstva potvrdili su i da će Završno izvješće projekta biti dostavljeno u rujnu 2024.
 
 

Događanja