clanak False

Važnost rekreativnog vježbanja za zdravlje

21.05.2024.
 

U današnje vrijeme postoje brojni dokazi kako tjelesna aktivnost i vježbanje mogu unaprijediti zdravlje. Tjelesna aktivnost, kao jedan od čibenika zdravog načina života, definitivno ima svoju ulogu u postizanju i održavanju zdravlja u svim njegovim aspektima od fizičkog, mentalnog, socijalnog emocionalnog, intelektualnog i okolišnog zdravlja. Pod pojmom tjelesne aktivnosti podrazumjeva se svaki pokret našeg tijela kojeg provodimo iznad razine mirovanja dok je tjelesno vježbanje zapravo potkategorija tjelesne aktivnosti koja podrazumijeva planiranu, strukturiranu te, što je možda i najvažnije, redovitu tjelesnu aktivnost. Drugim riječima, tjelesna aktivnost je dobra za naše zdravlje, međutim, redovito rekreativno vježbanje, s obzirom na prethodno navedena obilježja, predstavlja nadogradnju koja u konačnici može rezultirati i većim zdravstvenim dobrobitima.

Kako bismo imali zdravstvene koristi od tjelesne aktivnosti i vježbanja, Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje najmanje 150 minuta umjerene aerobne aktivnosti tjedno ili najmanje 75 minuta aerobne aktivnosti visokog intenziteta tjedno te najmanje 2 puta tjedno provođenje vježbi za jačanje mišića. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, ispunjavanje navedenih preporuka dovest će do smanjenja rizika za nastanak čitavog niza kardiovaskularnih, respiratornih, metaboličkih, mišićno-koštanih i malignih oboljenja kao i do podizanja kvalitete života. Također, važno je napomenuti da, ukoliko osobe nisu u mogućnosti obavljati preporučenu količinu tjelesne aktivnosti zbog zdravstvenih razloga, preporuka je da budu aktivne u skladu sa svojim mogućnostima i zdravstvenim stanjem.

Na žalost, razine tjelesna aktivnost građana Grada Zagreba nije u skladu s navedenim preporukama. Prema podacima Europske zdravstvene ankete koja se provodila 2019. godine, 54,2 % Zagrepčana u dobi od 18 do 64 godina te 87,0 % u dobi od 65 i više godina ne provodi zdravstveno usmjerenu aerobnu tjelesnu aktivnost kroz tjedan, dok 69,4 % u dobi od 18 do 64 godina te 91,5 % u dobi od 65 i više godina ne provodi vježbe jačanja mišića. S obzirom na navedene podatke, evidentna je potreba za promicanjem tjelesne aktivnosti i rekreativnog vježbanja kroz davanje potpore stanovništvu u njihovu redovitom bavljenju tjelesnom aktivnošću tijekom života kojim će se utjecati na poboljšanje zdravlja pojedinca i cijele zajednice, što je jedan od važnijih prioriteta za Grad Zagreb.

Slijedom navedenog, u razdoblju od 15. lipnja do 15 rujna 2024. godine, Grad Zagreb pokreće kampanju „Sport za sve=zdravlje za sve“ cilj koje jest informirati javnost i promicati važnost redovitog tjelesnog vježbanja, sporta i rekreacije.

Pridružite se besplatnim programima sportske rekreacije koji će se provoditi na tridesetak lokacija u Zagrebu jer zdravlje je lakše održati nego vratiti.
 
Autor članka: Nastavni zavod za javno
zdravstvo Dr. Andrija Štampar