Odlukom o novčanoj pomoći za opremu novorođenog djeteta (Službeni glasnik Grada Zagreba 11/24) utvrđeni su uvjeti, način ostvarivanja, visina i način isplate novčane pomoći za opremu novorođenog djeteta (u daljnjem tekstu: novčana pomoć).
Tko može ostvariti novčanu pomoć?
Novčanu pomoć može ostvariti podnositelj/ica zahtjeva - roditelj koji ostvaruje roditeljsku skrb o djetetu ili druga osoba koja na temelju odluke nadležnog tijela ostvaruje roditeljsku skrb o djetetu (u daljnjem tekstu: nositelj roditeljske skrbi), ako u vrijeme podnošenja zahtjeva za ostvarivanje novčane pomoći (u daljnjem tekstu: zahtjev):
- dijete za koje se podnosi zahtjev nije starije od šest mjeseci, odnosno posvojeno dijete za koje se podnosi zahtjev nije starije od sedam godina
- ima hrvatsko državljanstvo
- ima neprekidno prijavljeno prebivalište u Gradu Zagrebu najmanje jednu godinu neposredno prije rođenja djeteta za koje podnosi zahtjev i
- ima prijavljeno prebivalište na istoj adresi u Gradu Zagrebu kao i dijete za koje podnosi zahtjev.
Novčana pomoć može se ostvariti samo jedanput za isto dijete.
Novčana pomoć ne može se ostvariti ako je podnositelju/ici zahtjeva ili djetetu za koje se podnosi zahtjev evidentiran privremeni odlazak iz Republike Hrvatske.
Novčanu pomoć ne može ostvariti podnositelj/ica zahtjeva kojem je pravomoćnim rješenjem nadležnog tijela izrečena mjera oduzimanja prava na stanovanje s djetetom i povjeravanje svakodnevne skrbi o djetetu drugoj osobi, udomiteljskoj obitelji ili ustanovi socijalne skrbi.
Novčana pomoć iznosi 600,00 eura po djetetu, a isplaćuje se jednokratno.
Postupak za ostvarivanje novčane pomoći pokreće se na zahtjev podnositelja/ice.
Zahtjev se podnosi neposredno na adresi Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Novi Zagreb, Prilaz Ivana Visina 1-3 (prizemlje) ili putem on-line servisa e-Bebe (link https://www.zagreb.hr/e-bebe/138662) u roku od 6 mjeseci od dana rođenja djeteta za koje se podnosi zahtjev, odnosno od dana pravomoćnosti rješenja o posvojenju.
Uz zahtjev se prilažu dokazi o ispunjavanju uvjeta za ostvarivanje novčane pomoći, u izvorniku ili preslici, i podaci za isplatu novčane pomoći. Nadležno gradsko upravno tijelo prema potrebi može tražiti i druge dokaze.
Ako se zahtjev podnosi neposredno, uz zahtjev se obavezno prilaže:
a) Uvjerenje o prebivalištu - za roditelja i dijete za koje se podnosi zahtjev (ne starije od 6 mjeseci)
b) Izvadak iz matice rođenih ili Rodni list - za dijete za koje se podnosi zahtjev (s upisanim datumima rođenja roditelja, sve potrebne promjene u dokumentima u slučaju razvoda braka ili sklapanja braka ili promjene imena ili prezimena)
c) Upravnu pristojbu u iznosu od 2,65 eura
d) Ugovor o transakcijskom računu ili potvrdu o vođenju računa ili izvod banke o prometu po transakcijskom računu ili potvrdu banke o međunarodnom broju transakcijskog računa (IBAN-u) ili drugi važeći dokument koji sadrži podatke o vlasniku transakcijskog računa (ime, prezime, OIB i IBAN)
e) Ostali dokumenti ovisno o okolnostima (pravomoćna odluka o razvodu braka, potvrda Zavoda za socijalni rad o posvojenju ili drugi dokazi prema potrebi).
Navedeni dokazi dostavljaju se u izvorniku ili preslici uz predočenje izvornika, no sve javne isprave mogu se predati i u formi elektroničkog zapisa.
Upravna pristojba plaća se u državnim biljezima u iznosu od 2,65 eura. Upravnu pristojbu moguće je i uplatiti na IBAN GRADA ZAGREBA: HR3423600001813300007, Model: HR68, Poziv na broj odobrenja: 5703-OIB podnositelja zahtjeva, u opisu plaćanja navesti: ime i prezime podnositelja zahtjeva, novčana pomoć za opremu novorođenog djeteta. Uz zahtjev se mora priložiti i dokaz o uplati upravne pristojbe. Ako se ne slažu ime i prezime podnositelja/ice zahtjeva i podaci sa potvrde o uplati upravne pristojbe (u opisu plaćanja), smatra se da upravna pristojba nije plaćena.
Nadležno gradsko upravno tijelo o ostvarivanju novčane pomoći odlučuje pojedinačnim aktom. Prigovor protiv pojedinačnog akta podnosi se u roku od osam dana od dana dostave pojedinačnog akta. O prigovoru protiv pojedinačnog akta nadležnog gradskog upravnog tijela odlučuje gradonačelnik Grada Zagreba.
Osoba koja neosnovano primi novčanu pomoć dužna ju je vratiti. U suprotnome, povrat neosnovano primljene novčane pomoći Grad Zagreb ostvarit će tužbom pred nadležnim sudom.
Iznos koji nije isplaćen do smrti ili do pravomoćne odluke o razvodu braka nositelja roditeljske skrbi, bit će isplaćen drugoj osobi koja ostvaruje skrb o djetetu.
ZAHTJEV (obrazac)
UPUTA O PRAVIMA ISPITANIKA