Grad Zagreb nastoji stvoriti socijalno okruženje unutar kojega će svako dijete imati uvjete za normalan psihički i tjelesni rast i razvoj. Danas, kada se više no ikada susrećemo sa demografskim slomom koji pogađa Hrvatsku, Grad Zagreb ulaže velike napore u provođenje demografskih mjera.
Grad Zagreb kontinuirano skrbi i unapređuje mjere pronatalitetne i socijalne politike koje pruža djeci, majkama, obiteljima, a sve sa ciljem da se stvori socijalno okruženje unutar kojega će svako dijete imati uvjete za zdravo i sigurno odrastanje.
Program promicanja i unapređenja dojenja u zajednici donesen je u cilju koordinacije brojnih aktivnosti u vezi s promicanjem dojenja na razini lokalne zajednice. Program je izradio Koordinacijski odbor Grada Zagreba za “Grad Zagreb, prijatelj dojenja”, u cilju koordinacije brojnih aktivnosti u svezi s promicanjem i unapređenjem dojenja na razini lokalne zajednice.
Shodno navedenom, Grad Zagreb brojnim aktivnostima neprekidno radi na promicanju dojenja, a s ciljem očuvanja i unapređenja zdravlja djece. Jer kao što znamo, opće prihvaćeno je da dojenje unaprjeđuje zdravlje majke i djeteta, a dugoročno doprinosi mnogim razvojnim ciljevima. Nastavno na prethodno, Grad Zagreb je dojenje prepoznao i imenovao prioritetom.
S obzirom na temeljne spoznaje o dječjem zdravlju i prehrani kao i s obzirom na informacije o prednostima dojenja, a iz kojih proizlazi da je dojenje pravo djeteta i njegove majke, zajednica je dužna osigurati najbolje moguće uvjete za ostvarivanje tog prava. Prema tome, možemo reći da Grad Zagreb brojnim aktivnostima neprekidno radi na promicanju dojenja, a s ciljem očuvanja i unapređenja zdravlja djece. Upravo je navedeno od velike javnozdravstvene vrijednosti i za prevenciju kroničnih nezaraznih bolesti kao i za promicanje i očuvanje mentalnog zdravlja od najranije dobi, uključujući dobrobiti za majku i širu obiteljsku zajednicu.
Grad Zagreb brojnim besplatnim aktivnostima neprekidno radi na promicanju dojenja, a s ciljem očuvanja i unapređenja zdravlja djece.
Grad Zagreb je u svom Proračunu osigurao sredstva i za klupe za prematanje i dojenje te za stoliće za prematanje djece u gradskim upravnim tijelima.
Grad Zagreb, Gradski ured za zdravstvo, osamnaest godina u kontinuitetu organizira provođenje
trudničkih tečajeva. Svrha tečajeva je poboljšanje zdravlja u obitelji, zdravlja žena u trudnoći, priprema za rođenje i podizanje zdravog potomstva, kao i podizanje demografske obnove Republike Hrvatske. Tečajevi su besplatni za sve buduće majke i očeve, odnosno bračne parove i održavaju se na lokacijama domova zdravlja Grada Zagreba. Održavaju se svaki mjesec u trajanju od dva dana po tri sata, a po prvi puta od ove godine tečajevi se organiziraju i tijekom ljetnih mjeseci - srpnja i kolovoza. Voditelji tečajeva su liječnici specijalisti ginekolozi i patronažne sestre koji najčešće grupama od 15-tak polaznika održavaju predavanja. Program tečaja obuhvaća zdravstveno-preventivni rad, zdravstveni odgoj, vježbe i praktični rad s trudnicama, savjetovanje, te raspravu tijekom koje se odgovara na pitanja polaznika.
Nadalje, nizom aktivnosti, u suradnji s orgnaizacijama civilnog društva i zdravstvenim ustanovama obilježavaju se važni datumi i dani srodne tematike.
Pored navedenog izrađen je
informativni letak koji sadrži osnovne informacije o Savjetovalištima za dojenje, za rast i razvoj zdravog djeteta i za baby handling, kao i informacije o trudničkim tečajevima, laktacijskoj ambulanti, grupama za potporu dojenja, klupama za dojenje i prematanje te stolićima za prematanje u Gradu Zagrebu.
Ujedno, izrađen je i Priručnik za dojenje u nakladništvu Grada Zagreba, Gradskog ureda za zdravstvo. Iako većina majki želi dojiti svoje dijete, često nailaze na teškoće pri dojenju, a tada im je potreban stručan i praktičan savjet te podrška. Upravo je to smisao Priručnika o dojenju: pružiti pomoć majci da bude uspješna u dojenju. Ovaj priručnik sadržava informacije o prehrani majčinim mlijekom, praktične savjete o tome kako riješiti pojedine teškoće pri dojenju te odgovore na brojna pitanja koja su se prema informacijama dobivenima od strane stručnjaka u njihovu dosadašnjem radu s majkama najčešće javljala. Tu su i odgovori na pitanja iz ordinacije koje dojilje najčešće upućuju liječnicima te korisne informacije o brojnim uslugama koje osigurava Grad Zagreb u okviru mjera zdravstvene i pronatalitetne politike. Priručnik o dojenju su napisali eminentni stručnjaci s ciljem da se na jednom mjestu objedine praktični stručni savjeti koji će vam pružiti pomoć i dodatnu sigurnost. Posebno je važno istaknuti kako će se ovaj vrijedan Priručnik majkama dijeliti u rodilištima te ni na koji način neće moći biti prodavan ili participirati u komercijalne svrhe.
Više o Priručniku za dojenje, ljubazno molimo pročitajte
ovdje
Više o Programu promicanja i unapređenja dojenja u zajednici za razdoblje 2019. - 2021. možete vidjeti
ovdje