clanak False

Završnim izlaganjem zamjenice pročelnice Galić zaključena dvodnevna Konferencija Modeli socijalnog uključivanja i radne aktivacije teže zapošljivih skupina građana

17.10.2024.

.

Izlaganjem Zorane Uzelac Bošnjak, voditeljice Odjela za socijalno uključivanje, planiranje, pripremu i provedbu razvojnih projekata u socijalnoj zaštiti Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom o ulozi Grada Zagreba u socijalnom uključivanju i radnoj aktivaciji teže zapošljivih skupina građana, počeo je drugi dan konferencije. Predstavila je aktivnosti koje Grad Zagreb provodi samostalno ili uz korištenje sredstava EU upravo u svrhu njihovog osnaživanja kako bi im se pružila sveobuhvatna podrška i kako bi ih se što bolje osposobilo za tržište rada.
 
Uslijedila su izlaganja Dražana Dodiga, predstojnika HZZ Područne službe Zagreb, koji je govorio o mjerama uključivanja ranjivih skupina na tržište rada koje provodi Služba te Antonija Matkovića, ispred Instituta za razvoj tržišta rada o promjenama na tržištu rada u kontekstu perspektive kako poslodavaca tako i samih radnika.
Predstavnici poslodavaca i organizacija koji zapošljavaju teže zapošljive skupine građana, posebice osobe s invaliditetom, podijelili su svoja iskustva na panel raspravi u kojoj su sudjelovali: Sanja Major, ravnateljica URIHO-a, Karolina Kraljić, voditeljica ljudskih resursa Socijalna Zadruga HUMANA NOVA,  Sandra Miletić Škopac, ZVIJEZDA plus d.o.o.,  Željka Pleše PIK Vrbovec plus d.o.o. i Dijana Kalinić, ispred IMEX Banke koja je sudjelovala online.
Zahvalivši svim sudionicima, kako onima koji su sudjelovali uživo tako i onima online, prigodnim riječima konferenciju je zatvorila zamjenica pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom dr.sc. Romana Galić
„Problem radne snage zahvatio je sve sfere društva. Empatija, posebice prema teže zapošljivim skupinama društva, prilagodba tržišta rada ali i edukacija mladih uz uvijek važno povjerenje poslodavca prema radnicima držim važnim za istaknuti. U izradi je Program osnaživanja i poticanja zapošljavanja teže zapošljivih skupina, čije donošenje je dodatno potaknuto upravo ovom Konferencijom i već sada vas pozivam da se, komentarima i prijedlozima, uključite u njegovu izradu.“, naglasila je.

Kroz dvodnevnu raspravu zaključeno je kako je međuresorna suradnja nužna u procesima cjeloživotnog učenja i razvoja vještina i to na svim razinama: od obrazovnog sektora, tržišta rada, poslodavaca, javnog i privatnog sektora, do civilnog društva i svih ostalih dionika kojima je u fokusu zapošljavanje i socijalno uključivanje teže zapošljivih skupina. Također je naglašeno kako je cjeloživotno učenje i razvoj vještina od ključne važnosti za uključivanje na tržište rada svih skupina građana, bez obzira na dob i kvalifikacije, uključujući i one otežane zapošljivosti, kao što su onkološki pacijenti, žrtve nasilja, osobe s invaliditetom, beskućnici i sl.  jer omogućuju integraciju na današnje promjenjivo tržište rada.  Ključni procesi u uključivanju teže zapošljivih na tržište rada odnose se na: motivaciju, edukaciju i komunikaciju svih uključenih u procese zapošljavanja (poslodavaca, stručnjaka, obrazovnog sustava, tržišta rada, samih korisnika).

FOTO: Marko Lopac

Aktualnosti / događanja