Zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Danijela Dolenec prisustvovala je otvorenju 2. međunarodne konferencije Europskog savjetodavnog centra za energetsko siromaštvo (EPAH) o energetskoj neovisnosti i socijalnoj uključenosti.
Zamjenica gradonačelnika Dolenec istaknula je kako Grad Zagreb, u okviru lokalne socijalne politike, provodi mjere i aktivnosti za osobe koje su u povećanom riziku od siromaštva, a to se odnosi na razvoj dodatnih prava i programa za oko 100,00 građana. „Grad Zagreb donio je Zagrebačku strategiju za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti za razdoblje od 2021. do 2025. godine u kojoj je naglasak na borbi protiv energetskog siromaštva. Mjerom u okviru Strategije definirano je osiguravanje energetskih paketa za korisnike koji ostvaruju pravo na naknadu troškova stanovanja.“, kazala je zamjenica gradonačelnika Dolenec.
„Ove godine pokrenuli smo izradu prvog namjenskog Programa ublažavanja energetskog siromaštva koji će na jednom mjestu analizirati i definirati što Grad može učiniti kako bi pomogao svojim građanima tijekom tekuće energetske krize.“, rekla je zamjenica gradonačelnika Dolenec te dodala kako su sve promjene složene te zahtijevaju suradnju na nacionalnoj i lokalnoj razini.
Uz zamjenicu gradonačelnika Danijelu Dolenec, okupljene su pozdravile i državna tajnica u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Dunja Magaš, ravnateljica Uprave za energetiku Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske Kristina Čelić i predsjednica Stručne skupine za promet, energiju, infrastrukturu i informacijsko društvo (TEN) Europskog gospodarsko-socijalnog odbora Baiba Miltovica.
Dvodnevna konferencija, u organizaciji Društva za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) i Europskog savjetodavnog centra za energetsko siromaštvo (EPAH) u suradnji s Gradom Zagrebom, okuplja brojne predstavnike jedinica lokalnih samouprava država članica EU; predstavnike Europske unije, donositelje odluka, energetske agencije, organizacije civilnog društva i druge dionike aktivne u području energetskog siromaštva.
Cilj konferencije je otvoriti dublju raspravu i podijelili iskustva o poukama stečenima iz trenutačne geopolitičke krize te kako EU, nacionalni i lokalni dionici mogu zajednički djelovati kako bi ovaj izazov pretvorili u priliku za borbu protiv energetskog siromaštva i osiguravanje pravedne i održive energije dostupne svima.