U protekla 24 sata u Zagrebu je zabilježeno 69 novooboljelih od koronavirusa, a aktivno je 429 slučaja
Zamjenica ravnatelja NZJZ „Dr. Andrija Štampar“ Sandra Šikić je izvijestila da je u Nastavnome zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar testirano 648 osoba i da ih je Službe za epidemiologiju obradila 67 te da je mjera samoizolacije izrečena za njih 375.
Pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo dr. Vjekoslav Jeleč je istaknuo da je od 1. do 4. ožujka kroz COVID ambulante prošla 1 891 osoba, a za njih 10 je određena samoizolacija. „Na testiranje je upućeno 710 osoba, dok je na drive in punktovima uzeto 1223 uzoraka“, kazao je pročelnik Jeleč pa je dodao da je u navedenome razdoblju brzim antigenskim testom testirana 991 osoba, od čega ih je 133 bilo pozitivno, odnosno 13,3%
Željko Renić iz Komunalnog i prometnog redarstva je izvijestio da su do današnjeg dana gradske službe postupale na 19 203 lokacija i da su prikupile 42 859 tona građevinskog otpada.
Stipo Mandić iz PU Zagrebačke je rekao da su 1. – 5. ožujka zabilježena dva slučaja kršenja odluka Nacionalnog stožera i 28 kršenja mjera samoizolacije pa je postupano sukladno pozitivnim zakonskim propisima.
Kao i inače, petkom je načelnica Stožera civilne zaštite Grada Zagreba doc. dr. sc. Olivera Majić detaljniji izvijestila o procjeni šteta od potresa. „Vanjski stručnjaci Stručnog povjerenstva bili su na 7 934 terenska očevida na području grada Zagreba radi financijske procjene štete od potresa. Inženjeri su do danas odradili 28 515 radnih sati.“
Zamjenica je podsjetila i na drugi Javni poziv Grada Zagreba za dodjelu novčane pomoći za obnovu nekretnina oštećenih u potresu, a na koji se građani mogu prijaviti do 10. ožujka. Također je naglasila da je do 1. ožujka bio otvoren Javni poziv za subvencioniranu kamata na kredite poslovnih banaka fizičkim osobama vlasnicima nekretnina (stana ili obiteljske kuće) oštećenih u potresu na području Grada Zagreba, a za što će se izvješće prezentirati u ponedjeljak na Stožerovoj konferenciji za medije. „Još uvijek zaprimamo prijave štete na osobnim automobilima koji su zbog potresa oštećeni na javnim površinama, a dosada ih je pristiglo 55. Na Javni poziv za dostavu dokaza radi dodjele novčane pomoći za ublažavanje i otklanjanje posljedica izvanrednog događaja (poplava) u Gradu Zagrebu od 24. srpnja 2020., a koji je otvoren do 19. ožujka je pristiglo 260 prijava s propisanom dokumentaciju. „Grad Zagreb i nadalje pruža stručnu pomoć u ispunjavanju obrazaca i sastavljanja prijave te u prikupljanju dokumentacije radi ostvarivanja prava sukladno Zakonu o obnovi Grada Zagreba. Zaključno s danom 3. ožujka, naša 1 564 sugrađana su zatražila pomoć u ispunjavanju i prikupljanju dokumentacije“, zaključila je načelnica Majić.
>>VIŠE INFORMACIJA O PRIJAVI ŠTETA<<Na upit novinara o okupljanju mladih ispred HNK ili na Jarunu, načelnica Stožera je kazala da je i to bila tema sjednice Stožera: „Svjesni smo situacije i svjedoci ste nam da smo se uvijek zalagali za pridržavanje svih epidemioloških mjera. No život mora ići dalje. Upravo zato što su epidemiološke mjere najbolja obrana od virusa, molimo sugrađane, posebice mlade Zagrepčane, za razumijevanje te da se pridržavaju propisanih stručnih uputa i mjera“, naglasila je Majić pa je podsjetila da koordinacijsko tijelo Policijske uprave zagrebačke i Stožera svakodnevno promišlja kako omogućiti da se život odvija, a da se mjere poštuju.“
Načelnik PUZ Stipo Mandić je kazao da policija ne tjera niti će koga tjerati, no da će postupati po dojavama i sankcionirati sve što je kažnjivo. „Svi zaduženi za provedbu mjera, od policija, lokalne i državne službe, surađuju. Apeliram na sve građane te ih molim da se ne okupljaju u većem broju i da druženja ostave za neka vremena koja, nadam se, uskoro dolaze.“
Na upit novinarke o pogrebu gradonačelnika Milana Bandića, a što ga je Grad Zagreb organizirao, načelnica Majić je kazala: „Naš Stožer je razmatrao načine organiziranja posljednjeg gradonačelnikova ispraćaja. No život je donio nešto drugo, a što smo dužni uzeti u obzir. Nikoga nismo pozivali na ispraćaj, ali smo se, svjesni emocionalnosti trenutka, pripremili za sve situacije“, kazala je Majić pa je podsjetila da je to drugi put u novijoj hrvatskoj povijesti, nakon predsjednika Tuđmana, da je tijekom obnašanja mandata preminula osoba na visokoj izvršnoj funkciji, točnije trećoj u državnoj hijerarhiji „Nismo imali mnogo vremena za pripremu, ali smo iskomunicirali sve detalje. Podsjetit ću da smo u ponedjeljak na konferenciji za medije građanima uputili zamolbu da se, kao i za Sve svete, pridržavaju epidemioloških mjera. Također, podsjećam da smo sustavno upozoravali da će se do nedjelje moći odavati počast, no građanima nismo mogli zabraniti da svoga gradonačelnika isprate na vječni počinak“, zaključila je Majić.