clanak False

Osnovna škola Augusta Cesarca energetski obnovljena kroz investiciju od preko 2 milijuna eura

12.12.2024.
Grad Zagreb završio je energetsku obnovu zgrade Osnovne škole Augusta Cesarca, pojedinačno zaštićenog kulturnog dobra. Ova značajna investicija, vrijedna 2.2 milijuna eura, primjer je odgovornog pristupa ove gradske uprave usmjerenog na održivost, energetsku učinkovitost i ulaganje u obrazovanje naših najmlađih sugrađana.
 
„Energetska obnova škole Augusta Cesarca još je jedan primjer povijesno velikih ulaganja koje smo usmjerili u sustav odgoja i obrazovanja“, izjavio je gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević koji je naglasio kako je ovo deveta energetski obnovljena škola u njegovom mandatu. Dosad su obnovljene OŠ Dragutina Domjanića, OŠ Lučko, OŠ Vukomerec, OŠ Dobriše Cesarića, OŠ Tin Ujević, OŠ Fran Krsto Frankopan, OŠ Retkovec i OŠ Petra Preradovića.
 
„Ovakvi projekti objedinjuju naše zelene i naše socijalne ciljeve, jer energetskom obnovom smanjujemo ekološki otisak, a istovremeno djeci i svim zaposlenicima škola činimo boravak u školi sigurnijim i ugodnijim“, rekla je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec te podsjetila da je Grad Zagreb prvi u Hrvatskoj pokrenuo pilot projekt zelene javne nabave ekološki uzgojene hrane za djecu u osnovnim školama.
Uz energetsku učinkovitost, obnova OŠ Augusta Cesarca je osigurala ugodniji boravak za 330 učenika kao i za osoblje škole te produljila životni vijek zgrade. Projekt je financiran iz proračuna Grada Zagreba s nešto manje od 2 milijuna eura, uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost od 265.000 eura. 
 
Sama energetska obnova uključivala je sveobuhvatne radove koji su unaprijedili energetsku učinkovitost i funkcionalnost zgrade uz očuvanje njezine povijesne vrijednosti. Ključne aktivnosti uključivale su postavljanje termoizolacije zidova i krova te zamjenu stolarije; instalaciju sustava grijanja i hlađenja s modernim rješenjima poput kondenzacijskog kotla i ventilacijskih jedinica; ugradnju LED rasvjete te sunčane elektrane kapaciteta 35 kVA, koja godišnje proizvodi 47.600 kWh zelene energije; te rekonstrukciju gromobranske instalacije i uvođenje sustava video nadzora.
 
Rezultat ovih mjera je smanjenje potreba za toplinskom energijom za 62%, što godišnje štedi 306.853 kWh energije i smanjuje emisiju CO2 za čak 729 tona. Zgrada je prešla iz energetskog razreda E u razred C, čime se potvrđuje dugoročna korist za okoliš i korisnike.
 

Gradske vijesti