clanak False

Konferencija „Budućnost tržišta domaće ekološke hrane – primjer zagrebačke tržnice Jarun“

19.12.2024.
Grad Zagreb, Gradski ured za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje, Zagrebački holding d.o.o. podružnica Tržnice Zagreb i Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije su pokrenuli projekt „Ekološka tržnica u Zagrebu“. Cilj projekta je povećanje dostupnosti domaćih ekoloških proizvoda na zagrebačkom tržištu te je tijekom proljeća ove godine u sklopu Jarunske tržnice organizirana ekološka tržnica na kojoj mogu sudjelovati isključivo domaći proizvođači koji za svoje proizvode imaju ili su u postupku ishođenja ekološkog certifikata (prijelazno razdoblje na ekološku proizvodnju). Budući da je od otvorenja ekološke tržnice interes i posjećenost potrošača bio vrlo velik, tržnica je  kontinuirano nastavila s radom. Na ekološkoj tržnici. Grad Zagreb je nastavio s radom na promociji i unaprjeđivanju ekološke tržnice te je stoga 5. studenog 2024. godine u Zagrebačkom inovacijskom centru d.o.o. – ZICER na Zagrebačkom Velesajmu, održao konferenciju pod nazivom „Budućnost tržišta domaće ekološke hrane – primjer zagrebačke tržnice JARUN“. Konferencija je organizirana u svrhu što bolje promocije i vidljivosti domaćih ekoloških proizvođača i ekoloških proizvoda na tržištu grada Zagreba. Pomoćnica pročelnice u Sektoru za poljoprivredu, šumarstvo i lovstvo Grada Zagreba Vlasta Ranogajec je uvodno  izvijestila o samom projektu kojemu je cilj omogućiti potrošačima da na jednom mjestu kontinuirano mogu nabavljati svježe i prerađene domaće ekološke proizvode kao što su voće, povrće, sokovi, džemovi, pčelinji proizvodi itd., a proizvođačima ekoloških proizvoda osigurati da nađu stabilno tržište. Također je naglasila da kada se govori o ekološkoj poljoprivredi i ekološkim proizvodima, generalno potrošači imaju pozitivan stav i vjeruju da su to proizvodi visoke kvalitete i da se proizvode uz maksimalnu zaštitu okoliša bez kemijskih sredstava te da dobar dio potrošača smatra da je proizvodnja koja dolazi s manjih OPG-a izuzetno kvalitetna, uzgojena organski, baš kao što se to nekad radilo. Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju iz 2023. godine na području Grada Zagreba registrirano je 260 ekoloških poljoprivrednih gospodarstava (4,01 % od ukupnog broja poljoprivrednih gospodarstava) s ukupno 2.418,70 ha obradivih površina. Od toga se 162,83 ha (6,73%) površina nalazilo na samom području Grada Zagreba, 497,06 ha (20.55 %) na području Zagrebačke županije, a preostalih 1.758,81 ha (74,72 %) u ostalim županijama u blizini Zagreba.
Konferenciji je prisustvovao voditelj Podružnice Zagrebačke tržnice Marin Rončević, koji se osvrnuo na važnost i značaj ekoloških proizvoda za budućnost domaćeg tržišta i navika te je zaključio da su Tržnice ovim projektom osigurale stabilnost tržišta ekološkim proizvođačima, a da je redovan dolazak brojnih sugrađana najbolji pokazatelj velike potražnje za ekološkim proizvodima.
Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Mladen Jakopović je kazao da podatci pokazuju kako se kvalitetni ekološki proizvodi više izvoze nego se prodaju na domaćem tržištu zbog čega je projekt eko tržnice Jarun važan. 
Voditeljica Odsjeka za ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije, Gordana Matašin je u svom izlaganju navela da je izravna prodaja lokalne hrane na zagrebačkom tržištu jedna od značajnijih aktivnosti Programa razvoja ekološke poljoprivrede Zagrebačke županije do 2030. godine kao i  Sporazuma o suradnji na području razvoja poljoprivrede i ruralnog prostora, koji je sklopljen između Grada Zagreba i Zagrebačke županije u listopadu prošle godine. Također je izjavila da je Ekološka tržnica Jarun primjer izravne prodaje i dobar način kako se ekološki proizvođači s područja Zagrebačke županije mogu približiti i predstaviti kupcima te promovirati i prodavati svoje ekološke proizvode na zagrebačkom tržištu te da županija podržava ovaj projekt i podupire nastup svojih ekoloških proizvođača na ekološkoj tržnici na Jarunu. 
Viši stručni savjetnik Odjela za urbanu prehranu, GEOS, Grad Zagreb, Emil Tuk je održao prezentaciju o projektu prve ekološke tržnice u Zagrebu odnosno o ekološkoj tržnici na Jarunu.
Na konferenciji su održana dva panela, na kojima se govorilo o budućnost proizvodnje i prodaje ekoloških proizvoda, iskustvima proizvođača kao i o trendovima na tržištu ekološke hrane u Hrvatskoj, EU i svijetu o čemu su govorili trgovci, predstavnici institucija i drugi dionici u prometu eko hrane.
Na prvom panelu sudjelovala su 4 ekološka proizvođača koji svoje proizvode plasiraju i na ekološkoj tržnici Jarun; Dario Frangen- Eko Ranch, Mirjana Strancarić- tvrtka SMID, OPG Novak te Organsko gospodarstvo Ivica Budrovčan, a na svojim su primjerima prezentirali način na koji se odvija prodaja i  na koje probleme nailaze u proizvodnji i plasiranju na tržište. Isto tako se  govorilo o mogućnostima za unaprjeđenje projekta Ekološke tržnice u Zagrebu te kako vide  budućnosti tržišta ekološke hrane u Hrvatskoj i Gradu Zagrebu.

Na panelu o trendovima na tržištu ekološke hrane u Hrvatskoj, EU i svijetu sudjelovali su predstavnici Grada Zagreba, trgovaca, uvoznika, certifikacijske kuće: Jadranka Boban Pejić, vlasnica i direktorica Biovega d.o.o, Marko Kozjak, vlasnik i direktor VeeMee, Alen Hrustić direktor certifikacijske kuće Algoeko, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović, ujedno i ekološki proizvođač čiji OPG, Kuća magične trave proizvodi eko kozmetiku, te Miroslav Kovač, viši stručni savjetnik i član Radne skupine za Urbanu prehranu i zelenu javnu nabavu Grada Zagreba.