Preventivni pregled za rak usne šupljine – jedna minuta može spasiti život
U sklopu Mjeseca svjesnosti o karcinomu usne šupljine, glave i vrata, koji se svake godine obilježava u travnju, Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Klinika za stomatologiju KBC-a Zagreb, HD za oralnu medicinu i patologiju te HD za hospitalnu stomatologiju HLZ-a uz podršku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, organiziraju javnozdravstvenu akciju s ciljem edukacije građana o ovoj ozbiljnoj, ali često zanemarenoj bolesti.
Javnozdravstvena akcija održat će se na Cvjetnom trgu u ponedjeljak, utorak i srijedu – 14., 15. i 16. travnja. Građani će tom prilikom moći saznati više o simptomima, prevenciji i važnosti ranog otkrivanja karcinoma usne šupljine, glave i vrata.
Osim edukativnih aktivnosti, organizira se i "Dan otvorenih vrata", u srijedu, 16. travnja, kada su građani pozvani na besplatne preventivne preglede.
„Dan otvorenih vrata" organiziraju Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Klinika za stomatologiju KBC-a Zagreb, HD za oralnu medicinu i patologiju te HD za hospitalnu stomatologiju HLZ-a uz podršku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom te tom prilikom pozivaju građani na besplatni preventivni pregled u srijedu, 16. travnja, u vremenu od 8.00 do 12.00 sati na Zavodu za oralnu medicinu Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Kliničkom zavodu za bolesti usta Klinike za stomatologiju KBC-a Zagreb, na adresi Gundulićeva 5.
Pregled je jednostavan, bezbolan i traje svega minutu, a obuhvaća pregled sluznice usne šupljine, jezika, zubi, zubnog mesa te dubljih struktura. Preporučuje se svim odraslim osobama barem jednom godišnje, a osobito onima koji spadaju u rizičnu skupinu – osobama koje puše, konzumiraju alkohol ili imaju druge rizične čimbenike.
Projekt “Dan otvorenih vrata – preventivni pregledi usne šupljine” akcija je koju Zavod za oralnu medicinu provodi već oko 15tak godina, a kojoj se studenti pridružuju petu godinu zaredom. Cilj ove inicijative je podizanje svijesti o važnosti ranog otkrivanja bolesti usne šupljine te motivacija građana na redovite preventivne preglede.
Također, jedna od aktivnosti je i provedba ankete o znanju i percpeciji javnosti o raku orofarinksa. Povezanica koja vodi na online upitnik:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfHEs22pNvdVBX4JpjvzAobiwleWOG8WD_ykq9rAklB6MHReA/viewform
Jedna minuta može spasiti život – dođite na besplatan preventivni pregled usne šupljine.
Oralni karcinom je zloćudna promjena koja se razvija unutar usne šupljine, a najčešće zahvaća rubove jezika, donju stranu jezika, dno usne šupljine, donje zubno meso i područje iza donjih kutnjaka – regiju koju, zbog njenog oblika, nazivamo i “područjem potkove”. Iako ovo područje čini samo 20% ukupne površine usne šupljine, čak 80% slučajeva oralnog karcinoma lokalizirano je upravo u toj zoni.
Važno je istaknuti da stomatolog tijekom redovitog pregleda ne pregledava samo zube i desni – već ima pristup i orofarinksu (stražnjem dijelu usne šupljine i početku ždrijela), tonzilama (krajnicima) te žlijezdama slinovnicama. Upravo ta anatomska povezanost omogućuje da jednostavnim pregledom, koji traje tek jednu minutu, stomatolog može primijetiti rane znakove više vrsta karcinoma glave i vrata.
Prema podacima Hrvatskog registra za rak za 2022. godinu, dijagnosticirano je: 359 slučajeva raka usne šupljine i usnice, a kada se tome dodaju karcinomi tonzila, orofarinksa i žlijezda slinovnica, ukupan broj raste na 568 slučajeva.
To su velike brojke – usporedive, a u slučaju oralnog karcinoma i veće od onih koje bilježe daleko poznatiji oblici raka. Prema GLOBOCAN-u za 2022. godinu, u svijetu je zabilježeno 389 846 slučajeva raka usne i usne šupljine (bez ostalih mjesta koje stomatolozi obično pregledavaju), dok je melanom kože, o kojem se kontinuirano provode javne kampanje, zabilježen u 331.700 slučajeva. Iako učestaliji, oralni karcinom gotovo je nevidljiv u javnosti, što dovodi do zakašnjelih dijagnoza i slabijih ishoda liječenja.

