clanak False

Svjetski dan mentalnog zdravlja 2024.

09.10.2024.
Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava 10. listopada, podsjeća nas na važnost mentalnog zdravlja kao temelja našeg blagostanja te nas potiče da pružimo podršku onima koji se suočavaju s mentalnim poteškoćama. Ovogodišnja tema "Mentalno zdravlje na radnom mjestu" želi ukazati na povezanost između mentalnog zdravlja i radnog mjesta. 

Sigurno i zdravo radno okruženje pridonosi mentalnom zdravlju kao zaštitni čimbenik. Nezdravi radni uvjeti koji uključuju stigmatizaciju, diskriminaciju, uznemiravanje i brojne druge, mogu predstavljati značajne rizike, utječući na mentalno zdravlje, opću kvalitetu života te posljedično i na produktivnost na radnom mjestu.

U današnjem ubrzanom svijetu, mentalno zdravlje često ostaje u sjeni, iako izravno utječe na našu sposobnost da živimo ispunjen i sretan život. Utjecaji poput pandemija, ekonomskih izazova, društvenih promjena, promjena u poslovnim okruženjima i sve bržeg načina života povećali su pritiske na mentalno zdravlje, osobito među najranjivijim skupinama. Stoga je od iznimne važnosti zajedničkim snagama graditi društvo koje ne samo da prepoznaje ove izazove već i aktivno podržava i uključuje osobe sa svim oblicima mentalnih poteškoća. Samo tako možemo stvoriti okruženje u kojem svatko ima priliku ostvariti svoj potencijal.

Važno je svakodnevno prepoznavati i podržavati one kojima je pomoć potrebna. Jer mentalno zdravlje nije luksuz ili privilegija – ono je temeljno ljudsko pravo.

Svaki korak prema očuvanju mentalnog zdravlja na radnom mjestu je neprocjenjiv stoga neka ovaj dan bude poticaj za trajnu brigu o sebi i svojim suradnicima. Njega mentalnog zdravlja jednako je važna kao i briga o fizičkom zdravlju jer oboje čini temelj općeg blagostanja i radne učinkovitosti. Poticanje svijesti o mentalnom zdravlju u poslovnom okruženju može nas osnažiti da se otvoreno suočimo s izazovima i izgradimo kulturu podrške.

Ulaganje u mentalno zdravlje donosi dugoročne koristi za pojedinca i društvo u cjelini.

U tom smislu, Grad Zagreb provodi brojne projekte s ciljem pružanja podrške građanima, povećanja svijesti o važnosti mentalnog zdravlja te osnaživanja zajednice u Centru za zdravlje mladih, Centru Luka Ritz, Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“,u domovima zdravlja i drugim gradskim socijalnim i zdravstvenim ustanovama te u suradnji s udrugama. Ova predanost mentalnom zdravlju jedan je od ključnih prioriteta Grada Zagreba s ciljem stvaranja poticajnog okruženja koje promiče blagostanje, socijalnu uključivost i kvalitetu života. Kroz različite programe, Grad Zagreb aktivno ulaže u razvoj sustava podrške, omogućujući otvoren dijalog, razumijevanje i pomoć svima koji se suočavaju s izazovima mentalnog zdravlja.

Na web portalu „Mentalno zdravlje grada Zagreba“ nalazi se popis raznovrsnih usluga koje Grad Zagreb pruža i financira, čime se omogućava građanima lakši pristup potrebnim resursima i podršci u području mentalnog zdravlja https://mentalnozdravlje.zagreb.hr/




Aktualnosti