clanak False

Socijalna slika Grada Zagreba u 2010. godini

Analiza je pokazala i visok udio osoba koje primaju plaću nižu od prosječne, dok troškovi života stalno rastu, a utvrđeno je i da rast stope siromaštva ne prati i rast broja korisnika stalne pomoći, istaknuto je u publikaciji koju je osmu godinu zaredom izradilo Socijalno vijeće Grada Zagreba.
12.12.2011.

(Hina) -  Socijalna slika Grada Zagreba u 2010. godini pokazala je da je registrirana stopa nezaposlenosti u gradu, i uz značajan rast broja nezaposlenih u posljednje dvije godine, bila dvostruko niža od prosjeka Hrvatske, ali zabrinjava struktura nezaposlenih među kojima su mlade i starije osobe, najčešće bez škole ili sa stručnom školom te dugotrajno nezaposlene, istaknuto je na današnjem predstavljanju Socijalne slike Zagreba za prošlu godinu.

Analiza je pokazala i visok udio osoba koje primaju plaću nižu od prosječne, dok troškovi života stalno rastu, a utvrđeno je i da rast stope siromaštva ne prati i rast broja korisnika stalne pomoći, istaknuto je u publikaciji koju je osmu godinu zaredom izradilo Socijalno vijeće Grada Zagreba.

Socijalna slika Grada Zagreba pokazuje i da je u 2010. godini zabilježen neznatan porast stanovništva u odnosu na 2001. godinu, što je posljedica dugogodišnjeg negativnog prirasta te neznatno pozitivnog migracijskog procesa, no zato je zastupljenost starijeg stanovništva u Zagrebu izraženija nego u Hrvatskoj općenito.

Za Zagreb je karakteristično kasnije stupanje u brak te sve kasnije rađanje djece koje se pomaknulo s dobne skupine između 20 i 29 na onu između 30 i 39 godina. Zamjetan je i porast broja rođene djece izvan braka, veliki broj samačkih kućanstava te dominantan broj obitelji s malom djecom. Sve to, zaključuju u Socijalnom vijeću, ukazuje na potrebu redefiniranja postojećih mjera pronatalitetne politike grada. Tome u prilog govori i podatak da je 1.951 dijete u 2010. ostalo bez mjesta u dječjim vrtićima, iako Zagreb prednjači po pokrivenosti djece predškolskim ustanovama.

Upozorava se i na zabrinjavajući stambeni standard Zagrepčana, gdje na osobu dolazi manje od 25 kvadratnih metara prostora, što se ne poboljšava ni u novogradnji. S druge strane u Zagrebu postoji, zaključuju u Socijalnom vijeću, niska kvaliteta stambenih prostora, posebice u središtu grada, gdje živi starije stanovništvo. Cijene stanova više su nego u Hrvatskoj, iako i dalje u padu.

Socijalna slika razmatra i razlike među gradskim područjima, pa tako područje Donjeg i Gornjeg grada karakterizira veća zastupljenost starijeg stanovništva, negativni prirodni prirast i pretežno samačka domaćinstva. Najveći prirodni prirast imaju Stenjevec i Sesvete, pri čemu Sesvete i Brezovicu karakterizira i veći udio višečlanih obitelj. Dubrava je područje s najvećim brojem korisnika novčanih davanja u sustavu socijalne skrbi.


Gradske vijesti - 2011.
Ova stranica upotrebljava kolačiće
Nužni kolačići - omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta.
Funkcionalni kolačići - omogućuju internetskoj stranici pružanje poboljšane funkcionalnosti i personalizaciju, npr. pamćenje jezika na kojem se prikazuje sadržaj stranica toga internetskog mjesta.
Statistički kolačići - omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja samoga korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Ovi uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.
Marketinški kolačići - omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskom mjestu radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti neke kampanje.
Prihvaćam odabrane
Na ovoj mrežnoj stranci koriste se kolačići. Molimo Vas da pročitate Pravila privatnosti ili ažurirajte postavke kolačića.
Prihvaćam sve
Prihvaćam samo nužne