clanak False

Predstavljeni rezultati istraživanja kvalitete života osoba s invaliditetom u Zagrebu

12.07.2024.
Kvaliteta života osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu naziv je publikacije i ujedno tema istraživanja, čiji rezultati su, u organizaciji Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, predstavljeni danas u knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića.
 
Rezultate istraživanja predstavili su izv. prof. dr. sc. Marko Buljevac sa Studijskog centra socijalnog rada u Zagrebu i prof. dr. sc. Gorka Vuletić s Filozofskog fakulteta u Osijeku, koji su i surađivali u njegovoj izradi tijekom studenog i prosinca 2023.
 
„Redovito istraživanje i praćenje subjektivne kvalitete života ključni su u planiranju efikasnih politika koje utječu na kvalitetu života osoba s invaliditetom. Iako se u posljednjih nekoliko godina mnogo toga promijenilo nabolje, i dalje postoje brojne prepreke s kojima se, u svom svakodnevnom životu, suočavaju osobe s invaliditetom.“, kazala je, pozdravljajući prisutne, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom mr.sc. Lora Vidović. „Upravo nam rezultati ovog istraživanja pomažu da bolje razumijemo i sagledamo te prepreke, ali iz perspektive korisnika. Važno je osvijestiti kako je invaliditet jedan dio ljudskog iskustva i kako ne definira osobu u cjelini i upravo zbog toga je nužna stalna borba protiv diskriminacije i predrasuda.“, naglasila je ističući kako je čak 50,9 % osoba s invaliditetom navelo iskustvo diskriminacije u svakodnevnom životu. „I zato moramo graditi društvo u kojem se prema svim ljudima odnosi s poštovanjem i razumijevanjem i u kojem se individualne potrebe i sposobnosti uzimaju u obzir.“ Pročelnica je posebno naglasila važnost rada, odnosno zapošljavanja, osoba s invaliditetom kada je u pitanju kvaliteta njihova života kao i nužnost što veće dostupnosti prilika za njihovo zapošljavanje.

U kontekstu činjenice kako u Gradu Zagrebu živi više od 116 000 osoba s invaliditetom, što je 15% u ukupnom broju stanovništva, uz njihove članove obitelji, pravobranitelj za osobe s invaliditetom Dario Jurišić je istakao važnost ovog istraživanja. Zahvalio je na njegovoj provedbi i rezultatima koji će poslužiti u planiranju daljnjih mjera i aktivnosti, ističući pritom Grad Zagreb kao primjer dobre prakse kada su u pitanju osobe s invaliditetom.
 
Iz perspektive korisnika, Maja Popović je ispred Društva tjelesnih invalida naglasila kako će rezultati istraživanja poslužiti svima koji promišljaju i provode politike koje se odnose na osobe s invaliditetom. Napomenula je i kako je upravo Društvo tjelesnih invalida iniciralo provođenje ovog istraživanja.

Nakon izlaganja uslijedila je rasprava te je zaključeno kako je potrebno uložiti dodatnog napora kako bismo dosegli željene promjene. Naime, istraživanje je ukazalo na potrebu za cjelovitim pristupom u području pristupačnosti i mobilnosti, uključujući gradsku infrastrukturu, javne površine i stanovanje. Također, naglasilo je i potrebu povećanja socijalne uključenosti, posebno u kulturnim, obrazovnim i drugim društvenim sadržajima.

„Kroz ovo istraživanje želimo dati doprinos toj promjeni. Rezultati će nam dati smjernice za daljnje djelovanje i pomoći nam da se usredotočimo na one aspekte koji su od najveće važnosti za poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu.“, zaključila je današnje predstavljanje rezultata pročelnica Vidović ističući važnost suradnje svih razina kako u planiranju tako i provedbi mjera i aktivnosti.

Aktualno