clanak False

Dnevna bolnica za poremećaje prehrane Psihijatrijske bolnice „Sveti Ivan"

19.04.2017.

Grad Zagreb, Gradski ured za zdravstvo

 

 

Predstavljanje programa

Dnevna bolnica za poremećaje prehrane Psihijatrijske bolnice „Sveti Ivan“

 

održano  dana 24. listopada 2014. (petak) s početkom u 09.00 sati, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr.Andrija Štampar“, multimedijalna dvorana, Mirogojska cesta 16

 

Program:

 09.00 sati:

-         Gzim Redžepi, dr.med., zamjenik pročelnice Gradskog ureda za zdravstvo, uvodna riječ, moderator konferencije

 Govornici:

-         Dr.sc. Sandra Šikić, dr.med, zamjenica r ravnatelja Nastavnog zavoda zajavno zdravstvo „dr. Andrija Štampar“

-         Vinko Filipović, prof., ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje, pozdravna riječ

-         doc. dr. sc. Igor Filipčić. dr. med, ravnatelj Psihijatrijske bolnice „Sveti Ivan“ , uvodna riječ - pokretanje programa „Dnevna bolnica za poremećaje prehrane PB „Sveti Ivan“

-         Hrvoje Handl, dr.med., voditelj „Dnevne bolnice za poremećaje prehrane Psihijatrijske bolnice „Sveti Ivan“,  aktivnosti u okviru programa „Dnevna bolnica za poremećaje prehrane PB „Sveti Ivan“

-         mr.sc. Jelena Balabanić Mavrović, voditeljica programa prevencije „Tko je to u ogledalu?“ Centra za poremećaje hranjenja BEA, aktivnosti u programu

 

 09.25 sati:

Prikaz promotivni film „Manifest Centra BEA“ namijenjen distribuciji kroz škole i kroz društvene mreže, u svrhu prevencije i skretanja pažnje na poremećaje hranjenja.

 09.30sati:

 Završetak konferencije; pauza 5 min zbog odlaska govornika i predstavnika medija

 09.35 sati: početak stručnog skupa „Rano prepoznavanje poremećaja hranjenja u adolescenciji“

 

 

PRIOPĆENJE

Gzim Redžepi, dr.med., zamjenik pročelnice Gradskog ureda za zdravstvo je istaknuo da je Grad Zagreb prepoznao j potrebu sustavne edukacije mladih, a vezano uz poremećaje hranjenja (anoreksija, bulimija, kompulzivno prejedanje) te smo u 2014. godini osigurali sredstva za provođenje preventivnog programa „Tko je to u ogledalu?“.

Centar za poremećaje hranjenja BEA ove školske godine provodi 2. fazu edukacije u okviru Programa prevencije poremećaja hranjenja „Tko je to u ogledalu?“. Uz podršku Gradskog ureda za zdravstvo  Centar BEA održava 160 radionica prevencije anoreksije i bulimije za učenice srednjih škola grada Zagreba. Riječ je o multimedijskim interaktivnim radionicama koje služe jačanju samopouzdanja adolescentica i izgradnji pozitivnog odnosa prema hrani i vlastitom tijelu, što je posebno važno jer je prosječna dob dijagnosticiranja anoreksije 17 a bulimije 18 godina, istaknula je mr.sc. Jelena Balabanić Mavrović, voditeljica programa prevencije „Tko je to u ogledalu?“ Centra za poremećaje hranjenja BEA. U sklopu programa“Tko je to u ogledalu?“ napravljen je i video materijal Manifest Centra BEA“ namijenjen distribuciji kroz škole i kroz društvene mreže, te su tiskane i promotivne naljepnice s pozitivnim porukama u svrhu skretanja pažnje na poremećaje hranjenja. Promotivni video možete preuzeti na internetskim stranicama Gradskog ureda za zdravstvo www.zagreb.hr i na https://www.youtube.com/watch?v=OKK4t7KHnxk Sredstva za izradu edukativnog filma osigurana su od strane Grada Zagreba.

Vinko Filipović, prof., ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje istaknuo je da je Program „Tko je to u ogledalu?“ preporučen od strane Agencije za odgoj i obrazovanje RH, a i znanstveno je evaluiran te je pokazao učinkovitost u smjeru povećanja samopoštovanja kod sudionica programa. U okviru navedenog preventivnog programa, a u organizaciji udruge „Centar za poremećaje hranjenja BEA“ te Agencija za odgoj i obrazovanje organiziran je i današnji edukativni stručni skup„Rano otkrivanje poremećaja hranjenja u adolescenciji“

Obzirom na specifičnost teme, uoči početka stručnog skupa na konferenciji za medije doc. dr. sc. Igor Filipčić. dr. med, ravnatelj Psihijatrijske bolnice „Sveti Ivan“ i Hrvoje Handl, dr.med., voditelj „Dnevne bolnice za poremećaje prehrane Psihijatrijske bolnice „Sveti Ivan“ predstavili su program „Dnevna bolnica za liječenje poremećaja prehrane“ te istaknuli da su poremećaji hranjenja složeni mentalni poremećaji u čijem liječenju psihoterapija ima ključnu ulogu. Posebno je značajno da se program „Dnevne bolnice za liječenje poremećaja prehrane“, prezentira široj javnosti te stručnjacima prisutnima na današnjem skupu, koji se u svom radu najčešće susreću sa poremećajima hranjenja radi pravovremene intervencije i daljnjeg upućivanja potencijalnih korisnika u tretman. Dnevna bolnica za poremećaje prehrane je program dnevnog liječenja osoba koje boluju od bulimije i anoreksije nervoze. Počinje s radom 06.11.2014.g. u 15 h u prostorima Dnevne bolnice pri Psihijatrijskoj bolnici "Sveti Ivan". U provedbi programa sudjelovati će tim sastavljen od specijaliste psihijatra, psihoterapeuta sa 20-godišnjim iskustvom rada sa poremećajima prehrane, specijalistice psihijatrije sa 20 godišnjim iskustvom rada sa složenim strukturama ličnosti, glavne sestre grupno psihoterapijski i nutricionistički educirane, KBT terapeutkinje, radnog terapeuta. Superviziju programa - koji ima svoju programsku tezu i jasne ciljeve te je podržan od stručnjaka-provodi Predstojnica centra za poremećaje prehrane dr.sc. Karin Sernec iz Ljubljane. 

Gzim Redžepi, dr.med., samo zajedničkom suradnjom možemo puno više pomoći i napraviti po pitanju dostupnosti zravstvenih i psihosocijalnih usluga, a u cilju očuvanja i unapređenja zdravlja građana grada Zagreba. Vjerujemo da ćemo kroz sve ove aktivnosti zajedničkim snagama doprinijeti smanjenju štetnih navika rizičnih za razvoj poremećaja hranjenja kod djece i mladih.

 

 Kontakti:

Psihijatrijska bolnicaSveti Ivan”, Jankomir 11,
Zagreb. e-mail: pbsvi@pbsvi.hr, a radi dogovora prijave se zaprimaju na mail: Hrvoje.Handl@pbsvi.hr i Hermina.TomaicMarinic@pbsvi.hr. Prijave su u tijeku i sudjeluje se shodno kriterijima programa tel: +385 1 3430 087 faks: +385 1 3794 116.

Centar za poremećaje hranjenja BEA, Savjetovalište: Ribnjak 36, Zagreb (Radno vrijeme Savjetovališta: prema prethodnom telefonskom dogovoru); Kontakt: info@centarbea.hr; Tel: 098 900 59 73

 

Po završetku konferencije za medije započeo je Stručni skup pod nazivom „Rano prepoznavanje poremećaja hranjenja u adolescenciji“ prema programu:

                                                                                                              PROGRAM

 

Vrijeme

Sadržaj

9.00 – 9.30

Konferencija za medije

Otvaranja stručnog skupa – pozdravni govori pokrovitelja i organizatora

predstavnici pokrovitelja i organizatora

9.30 – 10.00

Somatske posljedice poremećaja u jedenju kod adolescenata

prim. dr. sc. Orjena Žaja

10.00 – 10.30

Pravovremeno otkrivanje i psihološke karakteristike poremećaja hranjenja u adolescenciji

mag. psih. Maja Crnković

10.30 – 11.00

Stanka

 

11.00 – 11.30

Uloga stručnog suradnika u ranom otkrivanju poremećaja u adolescenciji

mr. sc. Ana Ivaković

11.30 – 12.00

Rad Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju i psihoterapiju, KBC Rebro

doc. dr. sc. Ivan Begovac

 12.00 – 12.30

Savjetovalište o prehrani u školskoj i adolescentnoj medicini

dr. Leandra Miletić

12.30 – 13.00

Stanka

 

13.00 – 13.30

Kako razgovarati s oboljelom adolescenticom/adolescentom?

dr. Hrvoje Handl

13.30 – 14.00

Podrška u prevenciji i ranom otkrivanju poremećaja hranjenja u adolescenciji kroz Centar za poremećaje hranjenja BEA

mr. sc. Jelena Balabanić Mavrović

14.00 – 14.30

Rasprava

Teodora Dubrović, prof., mr. sc. Jelena Balabanić Mavrović

14.30 – 15.00

Evaluacija i zatvaranje stručnog skupa

              preuzmi letak:

              www.zagreb.hr/UserDocsImages/arhiva/Anorexia.pdf