U povodu Svjetskog dana prevencije samoubojstva, na konferenciji za novinare u Gradskom poglavarstvu, predstavnici Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje te Centra za krizne situacije predstavili su zajednički projekt Depresija i suicid – rano prepoznavanje simptoma i rizičnog ponašanja kod školske djece.
Nastavak je to gradske politike poboljšavanja brige o zdravlju djece koju Grad već godinama sustavno provodi podupiranjem brojnih projekata, Savjetovališta za mlade pri Zavodu za javno zdravstvo, Centra za mentalno zdravlje, te uređivanjem i moderniziranjem Specijalne bolnice za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama na Goljaku, naglasio je pročelnik Gradskog ureda Zvonimir Šostar.
Prema riječima voditeljice Projekta Elizabete Radonić, depresija i suicid danas su jedan od najznačajnijih javno-zdravstvenih problema u svim razvijenim zemljama, a smatra se da će do 2020. depresija biti druga vodeća bolest u svijetu. Budući da su istraživanja u drugim zemljama pokazala da rano prepoznavanje i liječenje ovih poremećaja dovodi do smanjenja suicidalnoga ponašanja, stručnjaci Centra za krizne situacije, uz potporu Gradskog ureda, osmislili su i počeli provoditi ovaj Projekt.
U okviru njegovog programa održavat će se seminari, edukativne radionice, osposobljavati stručni suradnici, učitelji i nastavnici za uočavanje depresivnih simptoma i rizika suicidalnoga ponašanja, uz pružanje osnovnih znanja o pristupu rizičnom djetetu i njegovoj obitelji. Ujedno će imati uvid u mogućnosti liječenja i organizacija zdravstvene zaštite koje trebaju preuzeti daljnju skrb.
Ovo je kompleksan problem za rješavanje kojega je potreban zajednički rad više institucija, među kojima je i MUP, odnosno PUZ, čiji su predstavnici na današnjoj konferenciji podržali Projekt u koji će se i sami uključiti.