(Hina) - Nova zgrada Srpske pravoslavne opće gimnazije Kantakuzina Katarina Branković, sa sportskom dvoranom i duhovnim centrom, na Svetom Duhu u Zagrebu večeras je svečano otvorena u nazočnosti arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irineja i članova Svetog arhijerejskog sinoda SPC-a te pripadnika političkog, znanstvenog i kulturnog i vjerskog života Hrvatske te diplomatskog zbora.
Pravoslavna gimnazija osnovana je 2005. na poticaj mitropolita zagrebačko-ljubljanskog i cijele Italije Jovana Pavlovića u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta, pa je među uzvanicima na svečanosti bio i ministar Željko Jovanović te izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Milorad Pupovac, gradonačelnik Milan Bandić i drugi.
Mitropolit Jovan je putem videa poručio kako je zadovoljan što su mogli pomoći da se mladi ljudi obrazuju i budu čestiti, a svoju poruku na taj način je uputio i hrvatski predsjednik Ivo Josipović rekavši kako je otvaranje Srpske pravoslavne opće gimnazije još jedan dokaz da je Hrvatska zemlja pluralizma i vjerske tolerancije kao i da se time otvara i nova, kvalitetnija vrsta dijaloga.
Ponosni smo na našu suvremenu gimnaziju, profesore, a najviše na naše gimnazijalce, kazao je ravnatelj Srpske pravoslavne opće gimnazije Slobodan Lalić. Napomenuo je da je danas u školi, od 81 učenika, najviše njih s područja od posebne državne skrbi, ali da je škola otvorena za sve mlade bez obzira na njihovu vjeroispovijest i nacionalnost.
Naveo je kako je nova zgrada gimnazije postala dio vizualnog identiteta Zagreba koji je taj projekt prepoznao i kao vlastitu dobrobit. Osim Gradu Zagrebu, zahvalio je i nadležnom ministarstvu koje je posvetilo pažnju obrazovanju nacionalnih manjina.
Poručio je da se na taj način njeguje multikulturalnost, uvažavanje različitosti i razvija duha zajedništva, a da škola daje svoj doprinos obrazovanju mladih u Hrvatskoj i reafirmaciji srpske kulture.
Škola je izgrađena po suvremenim pedagoškim standardima i radi po programu za opće gimnazije odnosno po programu za nacionalne manjine. Nastava se odvija i na srpskom i na hrvatskom jeziku odnosno na ćirilićnom pismu i latinici. Srpski jezik ima istu satnicu kao i hrvatski, četiri sata tjedno, a u geografiji, povijesti te likovnom i glazbenom odgoju nacionalna kultura čini 30 posto programa. Vjeronauk je obavezan predmet budući da je osnivač škole SPC odnosno eparhija zagrebačko-ljubljanska, a u školi se fakultativno može pohađati i crkveno-slavenski jezik.