O OTVORENIM PODACIMA
Jeste li znali da se na svijetu dnevno prenese preko 400 milijardi gigabajta podataka? To znači da se samo u Gradu Zagrebu prenosi oko 40 milijuna gigabajta podataka - i to svaki dan!
No, osim što ih ima mnogo, podaci postaju glavni interes modernog digitalnog društva. Veliki skupovi podataka koriste se kako bismo lakše predvidjeli vremenske neprilike, nadolazeće prometne izazove, pa čak i u medicinske, društvene, znanstvene i druge svrhe. Britanski matematičar Clive Humby je 2006. godine to vrlo sažeto i ilustrativno predstavio - "Podaci su nova nafta".
No, kao što možemo zamisliti, velika većina podataka na svijetu je zatvorenog tipa - nije dostupna građanima ili široj javnosti. Srećom, Grad Zagreb, kao i mnoge druge javne i privatne institucije, prikupljaju podatke koje činimo javno dostupnim građanima kako bismo ih mogli zajedno koristiti i olakšati si život te unaprijediti društvo. To je osnovna filozofija otvorenih podataka.
GRAD ZAGREB I OTVORENI PODACI
U skladu s filozofijom otvorenih podataka, samo u 2024. godini Grad Zagreb objavio je potpuno transparentan uvid u gradski proračun što predstavlja oko sto tisuća transakcija godišnje potpuno dostupnih građanstvu za uvid i nadzor. Također, kreiran je i poseban portal gdje se može pronaći nekoliko stotina skupova podataka koje smo kroz godine učinili dostupnima, od geolokacija raznih objekata do statističkih podataka o građanima i kućanstvima i tako dalje: https://zagreb.hr/otvoreni-podaci-grada-zagreba/199903
Također, po prvi puta otvoren je i poziv građanima da sami zatraže otvaranje skupova podataka koje smatraju važnima, što možete i sami učiniti putem ovog obrasca: https://www.zagreb.hr/obrazac/195085
Kako bi napravili iskorak i dodatno sofisticirali korištenje otvorenih podataka, Grad Zagreb kao prvi u Hrvatskoj od ove godine pokreće program javnih potpora upravo za korištenje otvorenih podataka.
POTPORE ZA KORIŠTENJE OTVORENIH PODATAKA
Cjelokupni program potpora projektima za korištenje otvorenih podataka možete pročitati na našim stranicama, a ovdje prenosimo samo najvažnije točke.
Možete se prijaviti na bespovratno financiranje vašeg projekta u visini od najviše 30.000 eura, ako imate ideju kako približiti neke otvorene podatke od interesa Gradu Zagrebu ili građanima grada Zagreba, i to kroz:
- mobilne ili druge aplikacije
- informativne web stranice
- istraživanja nad podacima
Cilj financiranih projekata je koristiti otvorene podatke u informativne, obrazovne, kulturne, umjetničke, stručne, znanstvene ili druge svrhe, s temama od interesa za Grad Zagreb ili građane grada Zagreba.
Prijaviti se možete kao tvrtka, obrt, udruga, zadruga, sindikat, ili umjetnička zajednica. Prihvatljivi su svi troškovi koji se tiču prikupljanja, obrade i plasiranja otvorenih podataka te promocije čitavog projekta javnosti, bilo da se radi o vanjskim uslugama, računima ili plaćanjima putem ugovora o djelu, radu, studentskom radu i slično.
Projekti se prijavljuju putem online obrasca.
PRIMJERI PROJEKATA
U nastavku je nekoliko primjera projekata koji bi se mogli prijaviti na ovaj poziv.
1. Primjer: informativna web stranica
Ana Anić je predsjednica udruge arheologa. Želeći približiti građanima bogatu arheološku povijest grada, želi stvoriti aplikaciju koja će se spajati na geoinformacijski sustav grada i preuzeti sve lokacije arheoloških nalazišta te ih predočiti građanima na pitki način - sa slikama nalazišta, podacima o povijesti tog perioda, i slično. Prijavom na natječaj, Ana traži sredstva za programera koji će spojiti njihovu stranicu s postojećim GIS sustavom grada te za satnice studentima arheologije kako bi pripremili informacije o svakom nalazištu.
2. Primjer: istraživanje nad podacima
Hrvoje Horvat ima obrt za pomoć u provedbi EU projekata. On bi želio napraviti jednostavno istraživanje koje će građanima predstaviti putem web stranice, a u kojem će prikazati i analizirati javne podatke Grada Zagreba o količini i iznosima EU projekata po godinama, podružnicama, gradskim četvrtima i drugim filtrima, jer smatra da će ovi podaci pružiti dodatni demokratski nadzor građana nad stopom iskorištenja EU fondova u Gradu Zagrebu. Prijavom na natječaj, Hrvoje traži sredstva za izradu jednostavne web stranice za prikaz svoje analize, te naravno i sredstva za vlastiti posao istraživanja i uređivanja tih javnih podataka.
3. Primjer: izrada aplikacije
Marko Markić vodi umjetničku zajednicu street artista. Kroz izradu vlastite mobilne aplikacije, želi otvorene podatke geoinformacijskog sustava Grada Zagreba proširiti novim skupom otvorenih podataka vezanih za lokacije street arta u Gradu Zagrebu. Na natječaju će tražiti sredstva za izradu aplikacije u kojoj će dodati sve postojeće informacije o postojećem street artu u Gradu Zagrebu te u kojoj će građani sami moći fotografirati novi street art gdje ga nađu i dodati vlastite informacije o autoru i sličnom, na taj način proširivši turističku ponudu u Gradu još jednim skupom relevantnih otvorenih podataka.
4. Vi!
Ideja ima bezbroj, ali možda će baš vaša biti najbolja za građane i za društvo. Prilikom odabira ideja, stručni žiri bodovat će sve ideje po sljedećim transparentnim kriterijima:
- Vaše prethodno iskustvo na sličnim projektima
- Vaš trenutni kapacitet za kvalitetnu provedbu ovog projekta (kadrovski / financijski / znanstveni)
- Tehnička izvedivost vašeg prijedloga
- Inovativnost vašeg prijedloga
- Društvena korist predloženog programa (ovom kriteriju bodovno dajemo najveći značaj)
Više informacija o bodovanju i čitavom natječaju pročitajte na tekstu javnog poziva!
Više o planu potpora možete saznati na
2. ZGBit meetupu u četvrtak 3.10. u 18 h u ZG Forumu, Gajeva ulica 27. Više o gradskim otvorenim podacima i planu potpora možete pročitati
na web stranicama Grada Zagreba.
Prijave na Javni poziv moguće su do 10.10. u 23:59 preko online obrasca.
Ukoliko imate pitanja javite nam se na mail
otvoreni.podaci@zagreb.hr.