landing
Kroz redovni godišnji Javni poziv za programe javnih potreba u kulturi Grad Zagreb ulaže više od 9,3 milijuna eura za kulturne programe u 9 različitih kulturnih djelatnosti, a na temelju prijedloga 9 kulturnih vijeća po 5 članova, svako za pojedinu kulturnu djelatnost. U odnosu na prošlu godinu, sredstva za programe putem ovog javnog poziva uvećana su za 10%, dok su u odnosu na prvi proračun za 2021. godinu ta sredstva udvostručena, kao i sredstva za programsku djelatnosti javnih ustanova čiji je grad osnivač.

U okviru ovog javnog poziva odobrena je potpora za 1486 programa čiji su nositelji 606 različitih umjetničkih organizacija, udruga, producentskih kuća, izdavača i drugih poduzeća te samostalnih umjetnika i drugih fizičkih osoba. Na taj način Grad Zagreb osigurava kvalitetnu i raznoliku kulturnu ponudu za svoje građane, omogućuje sudjelovanje različitih društvenih skupina u brojnim kulturnim aktivnostima, kako u gradskom središtu tako i u različitim kvartovima diljem grada. Dodatno će biti dodijeljene i potpore za programe međunarodne i međugradske suradnje.

Kulturni i umjetnički život grada svakako obilježavaju brojni festivali koji u naš grad dovode vrhunske inozemne programe, ali su i važna platforma za promociju zagrebačkih umjetnika. Tako Grad Zagreb ulaže u program 29 filmskih festivala i manifestacija među kojima se posebno ističu Svjetski festival animiranog filma Animafest, Zagreb film festival i ZagrebDox. Podržavamo i program 20 glazbenih festivala i događanja, kao što su Muzički biennale Zagreb, INmusic festival ili Zagreb Jazz Festival.

Tu su i 24 festivala i manifestacije kazališne i plesne umjetnosti, od kojih možemo istaknuti Festival svjetskog kazališta, Eurijalu, Perforacije, Tjedan suvremenog plesa. Grad ulaže i u manifestacije i veće izložbe vizualnih (likovnih) umjetnosti, kao što su Zagrebački salon, Bijenale slikarstva, ZGRAF,  Zagreb Design Week i Festival Dani Orisa te međunarodne izložbe kustoskog kolektiva WHW - Što, kako i za koga. Podupire se i festivali ulične umjetnosti i urbane kulture kao što su KUF i Cest is d'best, festival stripa Crtani romani šou te festivalski eksperimentalni umjetnički programi poput Queer sezone. Grad Zagreb nastavlja i s podrškom književnim festivalima i manifestacijama - među ostalim tu su Festival svjetske književnosti, Festival europske književnosti i Goranovo proljeće.

Putem ovog natječaja Grad ulaže i u kontinuirane godišnje programe. Odobrena je potpora za 33 glazbena ciklusa, što uključuje koncerte, primjerice, Zagrebačkih solista, Hrvatskog baroknog ansambla, Zagrebačkog kvarteta ili Cantus Ansambla. Istovremeno, sufinanciraju se i brojni programi kvalitetne popularne glazbe, a od posebnog značaja su programi glazbenih klubova i nezavisnih kulturnih centara kao što je Močvara, Tvornica kulture, MaMa, Booksa, Vestigum, programi Autonomnog kulturnog centra ili koncerti KSET-a koji gostuje u različitim prostorima za vrijeme trajanja obnove. Dok su Kino Europa i Kino Tuškanac u obnovi, vrhunski autorski filmovi kao i filmski klasici domaće, europske i druge kinematografije dostupni su publici kroz redovne kino-programe kao što je Kino Tuškanac u gostima, Dokukino i  Kino Metropolis.

Ulažemo i u brojne književne susrete, predstavljanje knjiga, tribine i druge programe Hrvatskog društva pisaca, Društva hrvatskih književnika, Hrvatskog P.E.N. centra i brojnih drugih organizatora. Nastavljamo ulagati i u cjelogodišnje izložbene programe. Tako HDLU za vrijeme obnove Meštrovićevog paviljona gostuje sa svojim izložbama u drugim zagrebačkim prostorima, dok KONTEJNER u svojoj galeriji donosi program suvremene umjetnosti na sjecištu znanosti i tehnologije s različitim inozemnim gostovanjima. Potpora je odobrena i za godišnje programe galerija Hrvatskog dizajnerskog društva, SC-a,  ULUPUH-a, Atelijera Žitnjak i mnogih drugih.

Putem ovog natječaja dodijeljena su sredstva za 93 nove predstave nezavisnih kazališta i plesnih ansambala i skupina, kao što su Teatar &TD Studentskog centra, Teatar Exit, Kazalište Mala scena, Grupa Kugla, Montažstroj, Eurokaz, Glumačka Družina Histrion, Kazalište Moruzgva, PlanetArt,  Zagrebački plesni ansambl, Studio za suvremeni ples i brojni drugi. Grad Zagreb ulaže i u produkciju igranog, animiranog i eksperimentalnog filma kratkog metra te dokumentarnog filma. Tako je ove godine odobrena potpora za 26 filmova. Brojnim umjetnicima i umjetnicama za njihove radove, projekte i istraživanja na području likovnih umjetnosti i interdisciplinarnih umjetničkih praksi odobrene su izravne potpore ili putem njihovih umjetničkih i drugih organizacija. Kroz ovaj poziv Grad sufinancira i izdavanje 342 knjige, ali i u mnoge druge tiskane i digitalne publikacije.

Pored profesionalnog glazbenog, kazališnog i drugog stvaralaštva, Grad Zagreb kontinuirano podupire sudjelovanje Zagrepčana različitih dobnih skupina u aktivnom kulturnom životu kroz djelovanje organizacija kulturno-umjetničkog amaterizma. U ovoj godini potporu za redovni godišnji program i druge projekte dobilo je 148  kulturno-umjetničkih društava, folklornih skupina i ansambala, zborova i orkestara, među kojima možemo istaknuti Studentsko kulturno-umjetničko društvo Ivan Goran Kovačić, Zagrebački folklorni ansambl dr. Ivana Ivančan Ivančana te Folklorni ansambl Zagreb – Markovac, ali i Zagrebački orkestar ZET-a, Komorni zbor Ivan Filipović i  zbor Zvjezdice.

Putem ovog natječaja Grad ulaže i u programe muzeja kojima nije osnivač, a ove je godine dana značajnija potpora za restauriranje djela Roberta Frangeša Mihanovića iz zbirke Grada Zagreba pohranjenih u Gliptoteci HAZU. Uz to podržava i nezavisne nekomercijalne programe muzejske djelatnosti, kao što su Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke te Virtualni fundus Muzeja susjedstva Trešnjevka.

U svim kulturnim djelatnostima ulaže se i u edukativne programe, radionice kulturnog stvaralaštva i programe sudjelovanja različitih dobnih skupina. Možemo izdvojiti filmske edukacijske programe udruga Djeca susreću umjetnosti i Blank, kao i glazbene programe Hrvatske glazbene mladeži. Daje se potpora i nizu društveno angažiranih i inkluzivnih programa. Grad Zagreb podržava i različite oblike osiguravanja lakše dostupnosti knjiga, pa je tako i ove godine odobrena potpora za izdavanje zvučnih knjiga za slijepe i slabovidne osobe, kao i objava besplatnih elektroničkih knjiga.

Pored ulaganja u programe koje financira putem ovog natječaja Grad Zagreb ulaže i u programe 40 javnih ustanova kojima je osnivač ili suosnivač (kazališta, muzeji, filmske i glazbene ustanove, centri za kulturu te knjižnice), a za čiju je programsku djelatnost, nabavu knjiga u gradskim knjižnicama i otkup umjetničkih djela i druga građe za gradske muzeje  u svom proračunu osigurao više od 10 milijuna eura. Uz to Grad financira i troškove njihove redovne djelatnosti, režijske i druge troškove prostora u kojima djeluju, plaće umjetnika, stručnog osoblja i drugih zaposlenika, kao i za ulaganja u održavanje i tehničku i drugu opremu, za što je u 2025. g. izdvojeno oko 99 milijuna eura.